Sirje Niitra • 28. veebruar 1999 kell 22:00

Laenatud ilu presidendi peol

Presidendi aastapäevavastuvõtu uhkeid tualette imetledes kippus vägisi pähe küsimus, millisest firmast üks või teine kleit või frakk laenatud võib olla. Mis muidugi ei tähenda, et mõni daam või härra oma riietuse spetsiaalselt selleks tähtsündmuseks teha lasknud või ostnud poleks.

«Meie kliendid hindavad diskreetsust ja seetõttu ei kirjuta me isegi arvele nime. Veel vähem küsime, milliseks peoks riided laenutatakse,» ütleb ASi Diplomaat projektijuht Riina Vellend. Eesti ja Soome tuntud rõivakunstnike kavandatud tualette laenutaval firmal on oma kindel klientuur.

«Kaht ühesugust kleiti meil ei ole, kõik on ainueksemplarid,» kinnitab Vellend. Ööpäevase laenutuse hind kõigub 250 kroonist kaheksasajani, lisanditega koos võib summa ulatuda 1000 kroonini. Diplomaadi praegune garderoob on koostatud viimaseks aastavahetuseks, materjalide hulgas on selliseid, mida Eestis müügil pole, uhkustab Vellend.

24. veebruaril olid välja laenutatud kõik Diplomaadi 20 frakki. Komplekt koos särgi, vesti, kikilipsu, lakk-kingade ja mansetinööpidega maksab ööpäevaseks kasutamiseks 1150 krooni. Tasuda tuleb ka tagatismaks, mille saab hiljem tagasi.

Tigasmo moeäri kavandab ning õmbleb uhked õhtutualetid ise. Mõnda kleiti on topelt, mistõttu on oluline teada, kuhu inimene minna kavatseb.

Presidendi juurde minekuks sooviti enamasti pikka, mitte eriti lahtist ja suhteliselt tagasihoidlikku õhtutualetti. Eelistatud olid must ja sinine värv, kuid võeti ka punast, selgitab Tigasmo moeäri teenindaja Kaie Lääne. Keskmiselt läks kleit laenutajale maksma 450 krooni.

Rõivalaenutuses on kõige kiirem aeg aastavahetus, presidendi vastuvõtt on teisel kohal ning sellele järgneb suveni välja pruutide hooaeg.

Laenamine pole häbiasi. Seda enam, et mõnikord on rõivatükist hoopis olulisem oskus seda välja kanda. Kui ikka ei taha või ei suuda uhket frakki-õhtukleiti selga panna, on tõepoolest mõistlikum rahvariides presidenti kaema minna.

Ega kaks aastat järjest ühe ja sama kleidiga riigi esimesele mehele ning daamile kätt ulatama sobi minna. Iga aasta uut tualetti soetada ei kannata aga enamiku rahakott välja.

Hetkel kuum