ÄP fototoimetus • 14. aprill 1999 kell 22:00

MeritaNordbanken loob regionaalpanga

Neckmar tõdeb, et Poolas, Eestis, Lätis ja Leedus on tegemist kiiresti kasvava pangandusega ning ta ennustab, et juba kümne aasta pärast on sealne pangandus samal tasemel mis Rootsis ja Soomes. Ta ütleb, et ei imestaks, kui 3--5 aastaga on see piirkond MeritaNordbankeni väga oluline turg.

Uue regionaalpanga peakorter tuleb Helsingisse ja seal asub tööle esialgu viis inimest. Neckmar selgitas, et kõigis neljas riigis valitakse juhid ja personal kohalikust rahvusest. Ta lisab, et nende leidmine pole eriline probleem, sest kohapeal on kõrgkoolidiplomiga inimeste osa isegi suurem kui Põhjamaades. Eestis on MeritaNordbankenil praegu kaks kontorit ja liisingufirma, Lätis tütarpank MeritaNordbanken Latvia ja liisingufirma.

Thomas Necmar ütles, et MeritaNordbanken soovib lähitulevikus lähtuvalt oma strateegiast, mille kohaselt Läänemeremaad on panga koduturg, laiendada oma tegevuse edasi Leedusse ja Poolasse. Ainus erinevus on selles, et Leedus on kavas rajada oma pank ning Poolas osta mõni väiksem Poola pank.

«Nagu näitavad senised kogemused, ei ole Baltimaades kerge leida sellist panka, mida võiks julgelt osta. Seetõttu on Leetu laienedes kõige mõttekam avada seal oma pank nagu Eestis,» selgitas Neckmar. «Leedus alustame niipea kui võimalik.»

MeritaNordbanken on teatanud, et peab Baltimaid ja Poolat oma tähtsaks kasvupiirkonnaks. Eriti roosiliseks pankade väljavaateid Baltimaades praegu ei peeta, sest eelmisel aastal alguse saanud pangakriis ei ole veel möödas. Panga asetegevdirektor Markku Pohjola ütleb, et rasket olukorda arvestades tahab pank eelkõige teenindada Põhjamaadest pärit kliente, et mitte võtta liigseid riske, milleks pank ei ole valmis.

Kaheksa miljoni elanikuga Baltimaid peab MeritaNordbanken suhteliselt hõlpsaks turuks võrreldes 40 miljoni elanikuga Poolaga, kus tegutseb juba hulgaliselt välispanku. Panga eesmärk on võita Poolas klientideks eelkõige ülemisse keskkihti kuuluvaid inimesi, keda peaks kokku olema 6--7 miljonit.

Thomas Neckmar ei soostunud selgitama, millise panga ostmise üle Poolas läbirääkimisi peetakse, kuid seda ta kinnitas, et ajakirjanduses vihjatud Bank Komunalny on nende jaoks liiga suur. See tähendab, et MeritaNordbankenit huvitab eelkõige mõne väiksema panga aktsiate kontrollpakk.

Autor: ÄP

Hetkel kuum