Sirje Niitra • 25. aprill 1999 kell 22:00

Viinavabriku juhil korruptsioonivari

«See oli ju ette teada ja mehe tegevusest näha,» lausus ühe alkoholifirma juht Skoblovi Onistari tööle asumist kommenteerides.

Teine anonüümseks jääda soovinud ettevõtte juht kinnitas eelöeldut, lisades, et Skoblov töötas juba ammugi kellegi kasuks. «Kuulsin ise, kui talle tehti ülesandeks uuele viinaturule tulijale survet avaldada,» märkis ta.

«Elu läks rutiinseks, seetõttu pidasin juba mitu aastat plaani huvitavamat tööd otsida,» kommenteeris Skoblov majandusministeeriumi litsentsiametist lahkumist. Ta lisas, et võitis seejuures palgas mitu korda.

Aasta tagasi, kui Skoblov oli litsentsitalituse eesotsas, kahtlustas Äripäev Onistari salapiirituse kasutamises, kuid litsentsitalitus mingeid meetmeid ei rakendanud.

Skoblovi sõnul näitasid ühe kvartali andmed tollal tõepoolest, et Onistar kasutas liiga vähe toorainet, kuid kuna varem oli piiritust rohkem lattu varutud, siis aasta kokkuvõttes piirituse ja sellest tehtud alkoholi kogused klappisid.

Avaliku teenistuse seadus ütleb, et riigiametnik ei või asuda kolme aasta jooksul selle tööandja teenistusse, kelle üle ta viimasel kolmel aastal teostas süstemaatilist järelevalvet.

Majandusministeeriumi kaubandusosakonna asejuhataja Anne Laari sõnul ministeeriumi ametnik järelevalvet ei tee ja seega polnud Skoblovil ka juriidilisi takistusi Onistari tööle minekul.

Küll aga valmistas Skoblovi juhitud talitus ette materjale litsentsikomisjonile nii alkoholitootjatele tegevusloa andmiseks kui ka selle äravõtmiseks ning sai sel moel otsuseid mõjutada. Samuti oli 1990. aastast litsentsiametis töötanud Skoblovil Eesti alkoholiturul toimuvast hea ülevaade.

Skoblov ütles, et ta võeti Onistari tööle USA projekti teostamiseks. Eetilisi tõkkeid tal enda sõnul ei tekkinud. «Muidugi tean ma veidi rohkem kui mõni teine Onistari töötaja, aga mingeid erilisi kommertssaladusi mul ei ole,» lausus ta.

Kavandatav USA projekt, mille tarvis Onistar omandas hiljuti Rakvere piiritusetehase, võimaldaks tunduvalt suurendada praegust 5protsendilist ekspordiosakaalu.

Old Thomas Vodka turustamiseks on Onistar moodustanud USAs firma, mis põhiosas kuulub USA äripartnereile. Skoblovi väitel rahastavad firmat kohalikud pangad, samuti üks kaupluste ja kasiinode kett.

Eellepingud on sõlmitud ja näidised teele läinud. Kui kõik sujub plaani kohaselt, hakkab Onistar tootma teisel poolaastal ameeriklaste jaoks esialgu pool miljonit, hiljem aga 2--3 miljonit kolmveerandliitrist ja liitrist pudelit kuus, lausus Skoblov.

USA tarvis tootmiseks pannakse Onistaris tööle lisaliinid, kaalutud on ka võimalust kasutada mõnda Liviko villimisliini. Praegu teeb Onistar ise teenustööna Winum-E toodet Vodka-Vera.

Vene nimedega Eesti elanikele kuuluv Onistar toodab praegu 50 000 liitrit alkoholi kuus, millest enamiku moodustavad maitsestatud viinad ja kokteilid.

Hetkel kuum