Kristi Malmberg • 15. juuni 1999 kell 22:00

Säästueelarve saab seaduseks

«Me murrame opositsiooni ja võtame säästueelarve vastu,» kinnitas peaminister Mart Laar. «Ja me teeme seda 1. juuliks.»

Keskerakonna fraktsioon alustas eile negatiivse eelarve parandusettepanekute läbihääletamist taas vaheaegade võtmisega. Nädal tagasi jõuti opositsiooni nõutud rohkete vaheaegade tõttu läbi arutada vaid kümnendik parandusettepanekutest.

Valitsus otsustas seepärast miljard krooni riigieelarvest kärpiva lisaeelarve menetlemise katkestada ja siduda selle vastuvõtmise valitsuse usaldamisega.

See nõuab riigikogu kodukorra seaduse muutmist. Pärast selle seaduse muudatust läheksid kõik rahanduskomisjoni volitused eelnõu kohta üle valitsusele ja ühtki parandusettepanekut, millel pole valitsuse toetust, ei saa riigikogus hääletada.

Eile kodukorra seaduse teiseks lugemiseks oli Keskerakond jõudnud aga juba eelnõu kohta esitada 33 parandusettepanekut. Peaminister kinnitas, et kui opositsioon kavatseb jälle rakendada venitamistaktikat, seob valitsus ka selle eelnõu enda usaldamisega.

«Kui mingit kompromissi ei tule, jätkame vaheaegade võtmist,» väitis Keskerakonna fraktsiooni liige Olev Raju. Paastueelarve laseb tema sõnul Eesti majanduse põhja.

Rahandusminister Siim Kallas nentis, et tegelikult on kõigile selge, et säästueelarvet on vaja ja riigikogus toimuv on lihtsalt jabur. «Sisulise töö asemel peame sepitsema mingeid vastukäike,» lausus Kallas.

Homme on riigikogul viimane ametlik tööpäev, kuid veel enne juuni lõppu kavatseb valitsus kokku kutsuda riigikogu erakorralise istungjärgu säästueelarve menetlemiseks.

Opositsiooni venitamistaktika tõttu on edasi lükkunud mitme olulise seaduseelnõu menetlemine, mille vastuvõtmine on aluseks Eesti pääsemisele nii WTOsse kui Euroopa Liitu. «Kohtumisel Euroopa Nõukogu esindajatega on juba avaldatud muret meie eurointegratsiooni pidurdumise üle,» märkis Mart Laar.

Hetkel kuum