20. juuli 1999 kell 22:00

Fortum ja Ühispank ostavad ära Viru Energia

Fortumi ja Ühispanga teatel kuulub Viru Energiale Kohtla-Järvel gaasiküttel toimiv elektri- ja soojajaam.

Viru Energiale kuuluvad elektri- ja soojuse jaotusvõrgud ning ettevõte müüb ka mujalt ostetud elektrit.

Ühispanga korporatiivpangandusdirektor Margus Kangro ei soovinud kommenteerida tehingu kogumaksumust.

Ametlikult kinnitamata andmetel müüs Viru Keemia Grupp oma energiatootmise Ühispangale ja Fortumile hinnaga, mis ületas 100 miljonit krooni.

«Käesolev osaluse omandamine ei ole käsitletav tehinguna seotud isikuga, samuti ei ole panga nõukogu ega juhatuse liikmed muul viisil tehingust isiklikult huvitatud,» kinnitas Ühispank.

Ühispanga teatel on osaluse eesmärgiks senise koostöö jätkamine Fortumiga.

1998. aasta novembris oli Ühispank Fortumi nõustaja ja partner Haapsalus asuva ASi Läänemaa Elektrivõrk erastamisel.

Fortum Power and Heat Oy arendusjuht Mikko Rönnholm on öelnud, et Fortum tahab osaleda Eesti elektrijaamade renoveerimises ja tulevikus siia elektrijaamu juurde ehitada.

Tema sõnul tuleb Eestis arendada eelkõige elektri- ja soojuse koostootmist ning kui põlevkivi hind ei muutu konkurentsivõimeliseks, tuleb põlevkivienergeetikast samm-sammult teiste kütuseliikide kasuks loobuda.

«Kõige olulisem on lõhkuda energiatootmise monopol ja luua vaba elektriturg. Oleme mures, et viimasel ajal on hakanud Eestis kostma energiamonopoli säilitamist nõudvaid hääli,» rääkis Rönnholm. «See on lühinägelik ja enamiku huvidele vastunäidustatud poliitika.»

«Eesti peab jätkama kohalike elektrivõrkude erastamist ning Fortum kavatseb kindlasti selles osaleda,» lisas Rönnholm.

Aasta algul pankrotistunud keemiatehase Kiviter varad omandas vahetult enne pankrotti ettevõtte juhtkonnaga seotud AS Viroliine, mis nimetati hiljem ümber Viru Keemia Grupiks ja restruktureeriti eraldiseisvateks tootmisüksusteks.

Viru Keemia Grupi juhataja Jens Haug on tunnistanud, et Ühispank restruktureeris varem Kiviteri erastamiseks antud 103 miljoni kroonise laenu ümber Viru Keemia Grupi laenuks. Seega on Ühispank ise sisuliselt Viru Keemia Grupi varade omanik.

Autor: BNS

Hetkel kuum