ÄP fototoimetus • 11 oktoober 1999

Nokia ennustab internetibuumi

Hiigelmessil Telekom 99 Genfis ütles Nokia peadirektor Jorma Ollila, et aastaks 2004 võivad pooled maailma 1,2 miljardist mobiilside abonendist oma telefoni kaudu internetti lehitseda.

Nokia prognoosi järgi on selleks ajaks 600 miljonit WAP-telefoni omanikku.

Seda numbrit kõrvutas Jorma Ollila analüüsifirma Data Quest ennustusega, mille järgi kasutatakse samal aastal interneti vaatamiseks «ainult» 550 miljonit personaalarvutit.

«2004. aasta lõpus on internetiga ühendatud rohkem mobiiltelefone kui personaalarvuteid,» ütles Ollila.

Võrdlusega tahab Ollila demonstreerida, et internetikasutajad eelistavad mobiilsust. Mis omakorda tähendab, et mobiiltelefonide tootjatel, nagu Nokia, Motorola, Ericsson ja Panasonic, on võitluses internetiterminalide pärast konkurentsieelis personaalarvutite tootjate, nagu Dell ja Compaq, ees.

Praegu on maailmas umbes 400 miljonit mobiilside abonenti, peaaegu mitte ühtegi WAP- (Wireless Application Protocol) telefoni ja vaid mõned üksikud WAP-teenused.

Paralleelselt mobiilside kasutamise kiire kasvuga peavad telefonid muutuma järjest individuaalsemaks, leiab Nokia oma tulevikunägemuses.

Firma tegevdirektor Matti Alahuhta kirjeldas mobiiltelefoni kui järest isikupärasemat aparaati.

«Nagu kingad, kellad või prillid,» ütles ta, toonitades samas, et see ei puuduta mitte üksnes telefoni välimust, vaid ka seda, mida aparaat teha oskab. Ehk järjest individuaalsemaid mobiilside teenuseid.

Trendi isikupärasemate telefonide suunas on juba märgata. Oma viimast 8210 telefoni ei tutvustanud Nokia enam mitte Genfi messil kitsale tehnikainimeste ringile, vaid paar päeva varem Pariisi moeetendusel.

Uue mudeli tarnimine algab novembris, suuremad kogused jõuavad turule jõulumüügi ajaks.

Nokia esimest WAP-telefoni -- 7100, mida lubati suurtes kogustes turule tuua juba juulis, on küll hakatud tarnima, kuid esialgu vaid väga väikestes kogustes.

Autor: ÄP

Hetkel kuum