ÄP fototoimetus • 20. oktoober 1999 kell 22:00

CEFTAs pole põllusaadustega kauplemisel üksmeelt

«Probleemi põhjus on ühise põllumajanduspoliitika puudumine,» ütles Ungari peaminister Viktor Orban.

«Raske on rääkida turgude täielikust avamisest, kui põllumajanduse toetuspoliitika on riigiti erinev,» ütles Poola peaminister Jerzy Buzek.

1992. a loodud CEFTAsse kuuluvad T?ehhi, Ungari, Poola, Slovakkia, Sloveenia, Rumeenia ja Bulgaaria. Tööstuskaupade osas on tänaseks 85--90 protsenti nende riikide omavahelisest kaubandusest tollivaba. Samas on põllumajandussaadustega kauplemisel viimasel ajal probleeme olnud.

Viimati kõrvaldas Poola aprillis soodustariifid Ungari nisu, linnuliha ja jogurti impordilt, kui Poola põllumehed odavate Ungari kaupade vastu protesti tõstsid. Ungari vastas juunis soodustariifide kaotamisega Poola juustult, kartulitelt ja suhkrult.

Kuna CEFTA liikmed pürgivad ka ELi liikmeks, pole blokil mõtet eraldi põllumajanduspoliitikat luua, ütles Orban. Selle asemel nõustusid osavõtjad koostama dokumendi põhimõtetest põllumajandussaadustega kauplemisel.

Ehkki CEFTA liikmed ELi pääsedes vabakaubandusgrupist automaatselt lahkuvad, pakub organisatsioon kandidaatriikidele kaubandusvaidluste jaoks kasulikku katsetandrit, kus oma seisukohti ja argumente lihvida, ütles Ungari peaminister.

Autor: ÄP

Hetkel kuum