Silva Männik • 4 november 1999

Legaalset tarkvara jääb puudu

ASi Ordi Tallinna filiaali direktor Tiit Tiigimägi ütles, et viimasel ajal on tarkvara tellimisjärjekorrad pikenenud. Microsofti täispakettide osas on ooteaeg tema sõnul veninud kuni pooleteise nädalani.

Tiigimägi sõnul on kauba viibimine tingitud valdavalt ühe Microsofti tooteid maale toova firma CHS Eesti Euroopa ja Ameerika peakontorite pankrotistumisest. CHS ei saa Tiigimägi väitel enam Microsofti kaupa kätte.

Kõige hullem olukord on MOLP (Microsoft Open Licence Pack) litsentsidega, mis annavad õiguse tarkvara kasutamiseks mitmes arvutis. Järjekord nende järele ulatub kuni kuu ajani, lausus Tiigimägi.

«Paljud MOLPide tellimused, mida ettevõtted on käeraudade hirmus ostma hakanud, suunasime nüüd IT Arvutitarkvarale,» rääkis Tiigimägi.

ASi Baltic Computer Systems (BCS) ostujuht Jakko Bergson ütles, et Microsofti tarkvara maaletoojad ei osanud tõenäoliselt ette ennustada, palju müük sügisese müügikampaania ja illegaalse tarkvara vastase võitluse käigus tõuseb.

Bergson ütles, et sellepärast ei ole BCSil ka laos vabu Microsofti täispakette. Kakskümmend viimast eksemplari on juba kindlate ostjate poolt reserveeritud, lisas ta.

Bergsoni sõnul läheb mitut arvutit omavatel firmadel kauem aega Microsofti litsentside saamisega. «Kuna selle kasutusõiguse kirjutab Microsoft välja otse konkreetse firma jaoks, siis nende tegemine võib aega võtta kuni kolm nädalat,» lausus ta.

Eesti ühe suurema tarkvaramüüja, IT Arvutitarkvara tegevdirektor Toomas Neemre ütles, et raskused toodete Eestisse toomisel on tingitud nii Microsoftist endast kui ka probleemidest Eesti tollis. «Esmaspäeval oli Iirimaal püha, pärast seda oli Microsoftil automatiseeritud tellimuste süsteemis viga, mida palusime korrigeerida,» põhjendas ta tähtaegadest mahajäämist.

Neemre tunnistas, et tema ega ka Microsofti esiandajad ei osanud oodata nii kiiret tarkvara müügi kasvu Eestis. Ostubuumi ennustati tema sõnul alles aasta lõpuks.

Neemre sõnul on firmal raskusi ka Coreli programmidega, kuna firma läks üle uuele laoseisu arvestamise süsteemile.

Viimase kahe nädala jooksul on Tallinna halduskohus mõistnud kolm firmat arvutitarkvara ebaseadusliku kasutamise ja kopeerimise eest süüdi, määrates neile sadadesse tuhandetesse kroonidesse ulatuva trahvi.

Samal teemal Äripäeval ilmunud:

Hirm karistuse ees sunnib tarkvara legaliseerima29.10.99

Hetkel kuum