Kristi Malmberg • 15. november 1999 kell 22:00

Prominendid köidetakse kahtede kaante vahele

Kui seni pole Eestis ilmunud veel ühtegi tõsiseltvõetavat prominentide käsiraamatut, siis millenniumivahetuse harjal tuleb neid koguni kaks.

Nii Ekspresskataloogide kui Inga Raitari välja antavasse kogumikku on laekunud täidetud avaldused 200 tuntud persoonilt. Vahe on selles, et Raitari kogumikus oma andmete avaldamine maksab 2242 krooni, Ekspresskataloogid pakuvad väljavalitutele raamatupinda tasuta.

«Ärimehed on kõige paremini asja kasulikkusest aru saanud,» ütleb Inga Raitar. Ta meenutab ühe tippärimehe sõnu, et ettevõtjad on seni olnud siiski liialt kinnised ja hakkavad nüüd selle vilju maitsma.

«Näiteks kui Eesti ärimehel number 1 Aadu Luukasel oli juubel, ei märkinud seda ära ükski suurem päevaleht,» lausub Raitar. «Küll ilmub nendes mingite kolmanda järgu metallikunstnike sünnipäevi.»

Suhtekorraldusfirma Hill&Knowlton juhatuse esimees Peep Mühls on saanud ankeedi mõlema käsiraamatu tegijatelt. Eelistama kaldub ta aga Ekspresskatalooge, kuna peab Raitarit juba mingil määral konkurendiks.

Mühlsi hinnangul kasvab tulevikus tung sellistesse käsiraamatutesse pääseda, kuid praegu jääb mõte end oma raha eest upitada võõraks.

Investeerimispankur Rain Lõhmus on varem sarnaseid ankeete välismaalt saanud pidevalt ja pole siiani neist ühtegi ära täitnud. Seekord arvab ta, et kuna tegemist on kohalikega, siis täidab ühe neist ära. Nädalavahetusel sai Lõhmuse täidetud ankeedi Raitar.

«Mingi eriline meelitav tunne neid ankeete saada pole,» väidab Lõhmus. «Pole siiani ise küll kuidagi kaasa aidanud, et mõnda kataloogi sattuda.»

Ekpresskataloogide käsiraamatu projektijuht Allan Alaküla märgib, et toetudes teiste maade kogemustele, kus umbes kolmandik sellistele ankeetidele ei vasta, saatsid nemad ankeete välja rohkem. Osa vastamata jäänud isikute kohta, kes kindlasti peaksid raamatus olema, kogub käsiraamatu toimetus ise andmeid.

Raamatu väljaandmise ärilisest eesmärgist rääkides jäävad mõlemad kirjastajad sõnaahtraks.

Ekspresskataloogide omanik Raul Kasesalu loodab, et kaudselt tasub projekt siiski ära.

Raitari sõnul on tegemist tema ammuse unistusega ja seepärast pole ta mõelnudki projekti tasuvusele. «Peaasi, et ma kellelegi midagi võlgu ei jää,» ütleb ta.

Kui käsiraamat toob midagi sisse lisaks kuludele, paneb Raitar kasumi järgmise sarnase kogumiku väljaandmisse. See aeg saabub ehk umbes kahe aasta pärast.

Inga Raitari käsiraamat- ; hind 700--800 kr

500 lk

500 persooni

tiraazh 2000

Ekspresskataloogide käsiraamat- ; hind kuni 200 kr

350 lk

2000 persooni

tiraazh kuni 10 000

Hetkel kuum