Viktoria Korpan • 22. november 1999 kell 22:00

Kaabeltelemonopoli niipea ei moodustu

Kohus peatas sideameti loa Tallinna Kaabeltelevisioonile konkurendi Starman kaebuse alusel. ASi Starman tegevdirektor Peeter Kern ütles eile, et on rahul kohtu otsusega, mis soosib kaabeltelevisioonituru edasist arengut ja vaba konkurentsi. «Praegu saime suure punkti juurde,» rõõmustas Kern.

Tallinna Kaabeltelevisiooni emafirma OÜ Levicom Broadband juhtkond ei saanud eile kohtumäärust kommenteerida. «Advokaadid uurivad asja, rohkem ei saa midagi öelda,» sõnas Levicom Broadbandi strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm. Levicom Broadbandi juhtkond on seisukohal, et Tallinna Kaabeltelevisioon on Telagi õigusjärglane.

Sideamet väljastas TELE2 kaubamärki kasutavale Tallinna Kaabeltelevisioonile pikaajalise kaabeltelevõrgu loa 1992. a korraldatud konkursi alusel. Konkursi võitjaks tuli tänaseks tegevuse lõpetanud Eesti-Hollandi firma Eesti Telag. Tallinna linnavalitsuse ja Eesti Telagi vahel oli sõlmitud leping kaabeltelevõrgu rajamise ainuõiguse kohta. Tegevuse lõpetanud Eesti Telagi õigusjärglaseks peeti 1997. a tegevust alustanud ASi Tallinna Kaabeltelevisioon.

«Seaduse kohaselt väljastatakse luba kas sellise konkursi võitjale või tema õigusjärglasele. Tallinna Kaabeltelevisiooni ei saa aga kummagi kategooria alla liigitada,» nentis Starmani esindava advokaadibüroo Raidla & Partnerid vandeadvokaat Sven Papp.

Pikaajaline kaabeltelevisioonivõrgu luba andis TELE2-le õiguse ainsa firmana Tallinnas rajada võrk ja seda kasutada. Teised Tallinna kaabellevioperaatorid tohtisid tegutseda vaid olemasolevate võrkude baasil.

TELE2-le väljastatud pikaajaline luba ei kehti kuni kohtuasja lahenduseni. Starman esitas kohtusse nõude kuue aasta vanuse lepingu tühistamiseks selle aasta alguses. Viimane kohtuistung toimus 13. oktoobril, asja arutamine lükati 2000. aasta veebruarile.

Peeter Kerni sõnul on kaabeltelevisiooniturul praegu kaks stsenaariumi edaspidiseks arenguks. «Üks variant on see, kui Tallinna linn korraldab uue konkursi kaabeltelevisioonivõrgu loa saamiseks, teine variant on lasta ajutiste lubade põhjal tegutseda neil, kes vastavad sideameti nõutavatele normidele,» rääkis Kern.

Tallinna linnavalitsuse juriidiline nõunik Kalle Liiv lausus eile, et kohtuotsus ei ole veel linnavalitsusse jõudnud ja uue konkursi korraldamine ei ole praegu päevakorras.

Eesti Kaabellevi Liidu andmeil on Starman suurim kaabel-TV firma Eestis, kelle turuosa ulatub 27 protsendini. Starmanil on 38 000 klienti. TELE2 kaubamärgi all tegutseval Tallinna Kaabeltelevisioonil on 9000 klienti.

Hetkel kuum