Andres Reimer • 1. detsember 1999 kell 22:00

Karpikov rajab uut kaubateed Venemaale

Karpikov ütleb, et ta loob Balti riikide ärimehi ühendava Balti-Vene ettevõtjate koja, mis hakkab tööle ka müügiagentuurina, et võtta oma kontrolli alla Balti riikide kaubandussuhted Venemaaga. Ta asutas eelmisel nädalal Riias Läti-Vene ettevõtjate koja ning on võtnud sihikule nii Vilniuse kui ka Kaliningradi.

Karpikovi silmad löövad Eesti-Vene majandussuhetest rääkides põlema. «Lääne ettevõtjad trambivad üle meie peade Venemaa turule, hõivates meie kohta,» kirub ta. «Eesti välismajanduspoliitika on läbi kukkunud.»

Pärast seda, kui Eesti tolliseaduse muudatused keelasid tolliladudes maksude vähendamiseks kauba müümise maksuvabadele firmadele, suunduvad Eestist Venemaale eksporditavad kaubad Lätti. Naabrite tolliladudes muutub kaup Venemaal enamsoodustusrezhiimi omavaks Läti kaubaks, ning tuleb sihtkohta saatmiseks Eestisse tagasi. «Kolmekesi suudame teha Venemaa ostjatele parema pakkumise, sest ükski äripartner Venemaal ei ole praegu huvitatud Eestile kehtivate topelttollidega tegelemisest,» põhjendab ta koostöövajadust.

Läti-Vene ettevõtjate koja värske president Anatoli Iljin ütleb, et tema paneb koostööle Eestiga suuri lootusi, sest Läti ettevõtjate kohal ripub Venemaa riigiduumas arutatav seadus, mis muudaks kõik Venemaa ja Läti ettevõtjate vahel sõlmitud lepingud kehtetuks. Iljini sõnul saavutaksid Balti riikide ettevõtjad ühise lobitööga Venemaa ahistavate piirangute kõrvaldamise.

«Venemaa seatavad takistused löövad kõige valusamini just venekeelset elanikkonda, sest venelased peavad toime tulemiseks lootma üksnes ärile, samal ajal kui riigirahvuse esindajad on hõivatud tööga riigiasutustes,» selgitab ta.

Veiko Hintsov, kelle juhitav audiitorettevõte Deloitte & Touche on Eesti-Vene ettevõtjate koja liige, tervitab Karpikovi plaane, ent avaldab edu suhtes umbusku. «Minu kogemus lubab arvata, et Balti riikide koostööl pole roosilist tulevikku,» ütleb ta. «Leedul, Lätil ja Eestil on kogu aeg omavahel mingisugune kana kitkuda.»

Deloitte & Touche omab tütarettevõtteid nii Lätis kui ka Leedus

Karpikov võtab Tallinna-Pärnu maanteel Riiale osutava liiklusmärgi all tugeva tuule tõttu mütsi peast ning kinnitab, et Eesti ettevõtja pääseb praegu Vene turule üksnes Lätiga koostöös. «Puhub ligi 15 meetrit sekundis,» hindab ta tuule kiirust. «Venemaaga äri ajades peame praegu ületama sama kõva vastutuule.»

Ligi 40 juriidilisest isikust liikmega Eesti-Vene ettevõtjate koda sai teisipäeval seitsmeaastaseks.

Hetkel kuum