ÄP fototoimetus • 2. detsember 1999 kell 22:00

Sonera, uus börsitäht

Parlamendi otsuse kohaselt peab riik säilitama vähemalt 34protsendilise osaluse Soneras. Soome riigi kontrolli all on praegu 60% Sonerast. Koos lisaeelarvega vastuvõetud otsus sündis häälteenamusega 160:11. Ainsana hääletasid otsuse vastu Vasakliidu esindajad.

Sonera aktsia on pärast eelmise aasta 11. novembril börsile minekut läbi teinud tõelise tähelennu. Sel hetkel oli firma börsiväärtus 94,6 miljardit Eesti krooni. Möödunud aastaga on aga Sonera börsiväärtus neljakordistunud: aktsia hind on kerkinud 10 eurolt 41,5 eurole. Sonera osakaal tänavu 60% kerkinud Helsingi börsi üldindeksis on tõusnud 10 protsendini.

Euroopas on Sonera kõige kõrgemalt hinnatud telekommunikatsioonifirma, arvestades tulusust. Eelmisel nädalal tutvustatud üheksa kuu tulemuste põhjal oli firma maksude-eelne tulu 6,37 miljardit Eesti krooni, mis on 40% rohkem kui mullu samal ajal. Sonera teeb suuri investeeringuid oma põhivaldkondadesse mobiiltelefoni-, arvuti- ja internetisides ning arendab tarkvara teistele teleoperaatorfirmadele.

Sonera teabejuht Jari Jaakkola ütles ajalehes Taloussanomat, et praegu Helsingi börsiga rahul olev Sonera võib vajaduse korral loobuda selle teenustest, kui Helsingi börs peaks minetama konkurentsivõime Euroopa börside seas.

Peale Helsingi börsi on Sonera alates septembrist noteeritud ka Ameerika Ühendriikide Nasdaqi börsil, mis suurendas koha aktsia nõudlust.

Lähitulevikus muutub aktuaalseks noteerimine Aasias ja iseäranis Tokios, kui firma laiendab seal oma tegevust ning vajab investeerijaid, koostööpartnereid ja tutvustamist avalikkuses.

«Kõik sõltub sellest, mis tempos riik loobub endale kuuluvatest aktsiatest ja missuguseid tellimusi firma saab. Kui soovitakse võimalikult globaalset nõudlust, siis on paratamatu noteerida aktsiad kogu maailmas,» sõnas Jaakkola.

Pangafirma Carnegie analüütik Visa Manninen ennustab, et Põhjamaade telekommunikatsioonifirmad tihendavad omavahelist koostööd, nagu Rootsi Telia ja Norra Telenor.

Hiljuti ostis Taani Tele Danmark ära Norra suuruselt teise teleoperaatorfirma NetComi 19,6% aktsiatest. Kokku kuulub talle koos USA emafirmaga SBC nüüd Norra firmast 40%.

Sonerat, mis üllatavalt hästi on laienenud väljapoole Soomet, ei pea Manninen aktiivseks liitumiskandidaadiks Põhjalas, kuigi Helsingin Sanomate teatel olevat Telia, Telenor ja Sonera arutanud mobiiltelefonialase tegevuse liitmist ühte firmasse.

Vt. ka graafikut: Sonera aktsia areng

Autor: ÄP

Hetkel kuum