Toomas Truuverk • 12. detsember 1999 kell 22:00

Hansapanga aktsia tekitas börsil käivet

Küllalt vaikset reedest kauplemispäeva Tallinna börsil ilmestas vaid Hansapanga aktsia suur päevakäive. Aktsiate hinnad liikusid erisuunaliselt, jättes ÄP indeksi pea paigale -- päevaga -0,16%, 336,7 punktile.

Investorite märkimisväärset tähelepanu suutis reedel võita vaid Hansapanga aktsia, mille päevakäive andis börsisüsteemi kogukäibest ligi 75%. Ülisuure käibe tekitasid börsipäeva viimastel kauplemisminutitel registreeritud kolm väga suurt tehingut kogumahus 25,1 mln kr.

Hansapanga maakler Lauri Lind ütles Reutersile kauplemist Hansapanga aktsiaga kommenteerides, et suured lääne investorid on hakanud läheneva aastavahetuse kartuses oma positsioone sulgema.

Selles valguses võib eeldada, et üldine kauplemisaktiivsus hakkab tõepoolest langema. Üksikute suuremate tehingute mõjul võivad liideraktsiad siiski näidata aeg-ajalt korralike päevakäibeid, nagu see ka reedel juhtus.

Samas ei pruugi näiteks aasta 2000 probleemi mõju Telekomi aktsiale jääda kardetust palju väiksemaks. Põhjuseks see sama Londoni börs. Londonis kaubeldakse 35--40% Telekomi aktsiatega ja sealne hinnaliikumine määrab üsna üheselt hinna ka Tallinnas.

Kuna Londoni börsi puhul aasta 2000 probleemi eriti ei kardeta, ei tule sealt tagasilööki ka Telekomi aktsiale. Samuti ei oma Londonis kaubeldavad aktsiad valuuta (Eesti krooni) riski, sest peamiselt kaubeldakse seal USA dollarites. GDRide tagatisvaraks olevaid Telekomi aktsiaid hoidval Bankers Trustil aga aastavahetuse kartusest tulenevalt Telekomi aktsia hinda mõjutada võimalik ei ole.

Hetkel kuum