Kristi Malmberg • 14. detsember 1999 kell 22:00

Jõuluplaadist tüdimus

OÜ Lasering Tallinnas Pärnu maanteel asuva kaupluse juhataja Hiie Nurme ütleb, et jõuluplaate ostetakse, aga sama palju kui teisi plaate. ?Paar aastat tagasi osteti rohkem, aga nüüd on kõigil juba oma jõulumuusika varud soetatud ja see pole sedasorti muusika, mida igal aastal uuesti osta,? selgitab Nurme.

?Kui tehtaks aga üks hea Eesti jõululaulude kogumik, siis seda kindlasti ostetaks,? lisab plaadipoe juhataja.

OÜ Hitivabrik juht Aarne Valmis ütleb, et jõuluplaatidele maksab väljaandja sisuliselt peale, kuna nende müügiperiood on äärmiselt lühike. ?Jõuluplaatide väljaandmisel on hea, kui esimesel aastal jõuame nulli ja teisel väikesesse kasumisse,? nendib ta.

Valmise hinnangul on rahateenimise seisukohalt mõttekam paigutada jõuluplaadi väljaandmiseks kuluv paarsada tuhat krooni pigem panka.

Valmis lisab, et praeguseks on Eestis juba nii palju jõuluplaate välja antud, et igal inimesel, kes sellise muusika vastu huvi tunneb, on mõned plaadid kapis olemas.

?Kui kaks-kolm sellist plaati on juba olemas, siis rohkem ma neid koju ei taha,? ütleb Kaljuste Muusikagrupi ASi juht Peeter Kaljuste. Tema sõnul oli juba eelmisel aastal Eestis jõuluplaate üsna raske müüa.

Sarnane trend valitseb ka mujal maailmas väljaantud plaatide kohta, sest enamik suurema läbimüügi saavutanud välismaistest jõulukogumikest on samuti varasematel aastatel välja antud.

Tänavu on Kaljuste Muusikagrupp andnud välja igihaljaste inglisekeelsete jõululaulude kogumiku ?Best Christmas 2000? ja jõuluteemalise tantsumuusika kogumiku ?Joy?. Järgmisel aastal soovib Kaljuste üllitada ka mõne eestikeelse jõulumuusikaplaadi.

?Usun, et järgmistel aastatel hakatakse taas uusi jõuluplaate tegema,? väidab Kaljuste. Tema hinnangul on Eesti lauljate seas huvi jõuluteemalise CD-plaadi tegemise vastu olemas.

Laseringi muusikapoe müüja Karin Klamas leiab, et veel on natuke vara jõuluplaatide müüki pessimistlikult suhtuda, sest kõige rohkem plaate müüakse vahetult enne jõulupühi või lausa jõululaupäeval. Plaadipoe müüja kinnitusel eelistavad inimesed Eesti artistide loomingule kindlasti rohkem välismaiseid igihaljaid meloodiaid nagu ?White Christmas?. Ta ise soovitab tänavusteks jõuludeks osta Frank Sinatra jõululaulude kogumiku.

?Tõeline hitt on praegu hoopis Ruja kogumik,? märgib Klamas eelmisel nädalal müügile tulnud plaadi kohta.

Hetkel kuum