Madli Zobel • 16. detsember 1999 kell 22:00

Osa kartuleid üles leitud

300 talunikku ootab kartulite eest umbes 2 miljonit krooni. Möödunud nädalal Audervalle pankroti algatada otsustanud talunikud on mures, kas firmal on mingeid varasid. Keskkriminaalpolitsei uurib, kas firma on pettur või mitte, ütles politsei pressiesindaja Aet Truu. Ta ei osanud öelda, kui kaua uurimine aega võtab, sest tutvuma peab kõigi talunikega sõlmitud lepingutega.

«Nüüd sai vähemalt selgeks, et kartuleid on veel alles,» ütles Audervallet esindav Väino Estner, kes üritas talumeeste palvel kartuleid leida. Ta lisas, et mädanevad kartulid tuleks võimalikult kiiresti sorteerida ja maha müüa. Kartulite müügist saadava raha pannakse Audervalle arvele, kui pankrot tuleb, siis jagatakse see võlausaldajatele, sõnas Estner. Audervalle on talunikele kartulite eest võlgu umbes 2 mln krooni, pakendivõrkude eest 97 000 krooni, laole renti üle 10 000 krooni, samuti on maksmata kartulite transportimise eest.

Riiulifirma tunnustega Audervalle ostis talunikelt 1000 tonni kartuleid ühele Venemaa firmale edasimüümiseks, rääkis firma juht Toomas Ellisaar. Kui selgus, et tehingust ei saa asja, pakkus end ostjaks OÜ Relaform. Kolmanda osamakse tähtaja möödudes Relaformilt raha ei laekunud ning Ellisaar jättis umbes 200 000 tonni kartuleid edasi andmata. Kui palju kartuleid praegu Liiva laos mädaneb, pole veel selge.

Relaformi omanik Vello Siidra tutvustas Ellisaarele väidetavaid Rootsi partnereid, kes kartulit osta soovivad. Ajakirjanduse andmetel müüdi rohelistesse võrkudesse pakitud kartulid üliodavalt keskturul.

Vello Siidrat pole Audervalle esindajad enam kätte saanud. Samuti pole Siidrat leidnud politsei.

Audervalle juhina tegutsenud Toomas Ellisaar volitas novembris firmat juhtima Pärnumaa ettevõtja Väino Estneri, kes läks otsima, kuhu mitme ta tuttava kartuliraha on jäänud. Ettevõtte pangakontode kasutamiseks Estneril volitusi pole.

Hetkel kuum