Kristina Traks • 2. oktoober 2000 kell 22:00

Kuni 2200 maamehele ülisoodne arvutikomplekt

Põllumeeste arvutiprojekti raames saavad üliodavalt arvuti soetada kuni 2200 põllumeest. Põllumeestel on võimalus liisida endale Compaqi arvutikomplekt 13 855 krooni eest, liisinguintressid tasub tootjate eest riik. Arvutikomplekti kuuluvad 15tolline monitor, Hewlett-Packard?i printer, modem, helikaart kõlaritega, arvutiga tuleb kaasa ka sissehelistamisteenusega internetiühenduse pakett. Eilseks oli kahe nädala jooksul arvuti soetamiseks soovi avaldanud 1200 inimest.

Compaqi arvuteid vahendava ASi Helmes partner Andres Agasild ütles, et arvutikomplekti hind on ligilähedane selle omahinnale. ?Me saame seda pakkuda tänu Compaqi toetusele ning kasumit me selle projektiga ei taotle,? rääkis Agasild. ?Poes maksab samalaadne arvutikomplekt 2000?3000 krooni rohkem.?

Põllumajandusminister Ivari Padari sõnul on arvutiprojekti kaugem eesmärk luua eeldused põllumajandusportaali tekkeks.

?Varem on üritatud käivitada näiteks põllumajandusbörsi ja arvutiprogrammi Talutark, aga börsil ei toimunud kogu tema n-ö eksisteerimise aja jooksul ainsatki tehingut, sest põllumeestel pole lihtsalt arvuteid,? rääkis Padar.

OÜ Kelko juhataja Rein Järviste ütles, et firma ainus arvuti vajaks väljavahetamist küll, kuid ta pole veel esitanud uue arvuti liisimise taotlust .

?Meie arvuti on juba nii vana, et kõlbaks pigem üle-eilsesse päeva,? ütles Järviste. 30 töötajaga Kelkos töötab arvutiga peamiselt raamatupidaja, samuti koostatakse loomade söödaratsioonid vastava arvutiprogrammiga. Ka pangaülekanded tehakse internetipangas.

ASi Microlink Arvutid tegevdirektor Aivar Paalberg ütles, et Compaqi arvutikomplekt nii madala hinnaga on väga soodus. ?Olime ka väga huvitatud nii suure koguse arvutite müümisest, kuid meie pakkumine muutus kõrgemaks, sest dollari kurss tõusis,? ütles Paalberg. ?Samas aga ei usu, et see odav kampaania turul üldiselt midagi muudaks, vaevalt keegi alla omahinna arvuteid müüma hakkab.?

IBM Eesti esinduse juhatuse esimees Valdo Randpere ütles, et ilmselt läheb suur osa põllumeestele mõeldud arvutitest siiski nende linnasugulastele. ?Mingil määral rikub selline odav müük ka turgu, kui nüüd tormatakse just neid arvuteid ostma,? ütles Randpere. ?Mõttekam oleks sellised sooduskampaaniad suunata noortele ja üliõpilastele.?

Arvuteid saavad soodsalt liisida põllumajandustootjad, kes on arvel Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Keskuses, väljaspool suuremaid linnu tegutsevad maaturismiettevõtjad ning füüsilisest isikust ettevõtjad, kellel üle poole käibest tuleb põllumajandusest. Miljonikroonise aastakäibega saab soodsalt osta ühe arvutikomplekti, iga järgneva miljoni krooni kohta samuti ühe komplekti.

Hetkel kuum