Mari Kõlli • 8. oktoober 2000 kell 22:00

Kas ?patsiga poisid? võib lahti lasta?

Ettevõtet, kes kõik oma ?patsiga poisid? oleks koondanud, serveri teise linna otsa partneri juurde viinud, kelle kogu andmevahetust juhiks IT-firma jne, ei oska Eestis keegi nimetada. Kuid üksikuid teenuseid ostetakse küll.

Microlinki juhatuse esimehe Allan Martinsoni sõnul on praegu lastehaiguste periood nii pakkujate kui tellijate poolel. Paari aasta pärast saab teenus ilmselt hoo sisse. Praegu hindab Martinson outsourcing?u turu suuruseks umbmääraselt ?kümneid miljoneid aastas?. Üks esimesi suuremaid sisseostulepingu sõlmijaid, Hansapank, ostab Martinsoni sõnul praegu ainuüksi andmesideteenust Microlinkilt ühe miljoni krooni eest kuus.

Tallinna kaubamaja IT-direktori Tiit Tammiste sõnul IT-teenust sisse ostes praegu Eestis veel rahas ei võida. Küll aga on lootust parandada IT-protsesside kvaliteeti ja säästa juhtimisressurssi ja aega. Kaubamaja ostab sisse majandusinfosüsteemide haldust ja kassasüsteemide hooldust ning monitooringut juba kaks aastat. IT-teenuse sisseostmise puudusena nimetab ta nõrka vastutust.

Tammiste sõnul paraneb oskus IT-teenuseid sisse osta Eestis kindlasti siis, kui ettevõtted suudavad korralikult luua oma IT-strateegia. ?Jama on see, kui propageeritakse kogu IT-strateegia sisseostmist,? räägib Tammiste, kes maadleb praegu kaubamajas IT-põhimõtete kirjaliku fikseerimisega. ?Sisse saab osta tehnoloogilist platvormi, mitte strateegiat, äriprotsesse ja näiteks andmetega tegelemist, millel on äristrateegiline väärtus.?

Hansapanga endine jaotuskanalite juht Heiki Kübbar hoiatab, et hea IT-juht ei ole veel edukas IT outsourcing?u haldaja. ?Kui ise ei jõua ettevõte IT-vankrit vedada, tuleb leida hobune, kes sellega paremini hakkama saab. Paljast otsusest hobune vankri ette rakendada paraku ei piisa, vaja on ka teada, kuidas seda teha,? kirjeldab ta olukorda, kus seniselt IT-spetsilt hakatakse nõudma oskust valida partnerit, tegelemist suhtekorralduse, lepingute haldamise ja juriidiliste küsimustega. ?Kui veohobune on tagurpidi kaariku ette rakendatud, ei ole võiduvõimalused kuigi suured,? võtab Kübbar kokku põhjuse, miks lootusest teha parimat tuli välja nii nagu alati ja ?patsiga poiste? lauskoondamiseni niipea veel ei jõuta.

Hetkel kuum