Tehtud otsus on alati õige

Õnne Pärl 08. veebruar 2001, 00:00

Tartus tegutseva ühe suurima tööandja, elektroonikaettevõtte Tarkon juht Toomas Noorem peab firma eeskujuks Eestis Elcoteqi.

Noorem usub, et tänases situatsioonis ei teki probleeme ei Tarkonil ega Elcoteqil ning arvab, et ajakirjandus peaks sisendama inimestesse optimismi elektroonikatööstuse tuleviku suhtes. ?On normaalne, et projektid tulevad ja lähevad. See on ju ainult ühe projekti lõppemine,? ütleb Noorem, iseloomustamaks Tallinna ?suure venna? olukorda.

Ma arvan, et ei ole midagi planeerinud. Ka siia sattumine oli täielik juhus ? Tarkonisse jäädes on tekkinud nagu kindlamad suunitlused.

Eelnevalt sai lihtsalt mõned kohad läbi käidud ? oli teine aeg.

Ükski tool ei ole igavene ning võib-olla muutub ka see koht liigseks rutiiniks.

Kui otsus on tehtud, siis on see alati õige otsus. Ka vale otsus on õige ? kõige hullem on, kui otsus on tegemata. See ei vii kuhugi.

Otsus Tarkonisse tulla oli minu seisukohalt üks paremaid otsuseid. Tarkoni suund Lääne turule oli ka õige otsus.

Mul on tehniline haridus ning selle baasil on mul ikkagi pilt ees, mida mingi tööpingiga saab teha. Olles elektroonikaga seotud, tean ma ka seda, mis selle tehnoloogiline pool endast kujutab.

Olen ikka olnud seda meelt, et eelkõige tuleb arendada tehnoloogiat ning edaspidi võivad tekkida tootearendusvõimalused.

Näen mitut teed: üks on kursused, koolitused. Teine on: käia ja vaadata kaasaegseid tootmisettevõtteid, rääkida nende ettevõtete spetsialistidega ? sellest õpib küllalt palju.

Eestis võib Elqoteqi eeskujuks tuua.

Vaadates suuri tõsiseid elektroonikaettevõtteid ? näiteks Ericssoni või Nokia tootmistsehhe ? sealt on ikka palju õpetlikku üle võtta.

Nagu otsest isiklikku mõju ei ole olnud. Igalt poolt olen saanud kasulikke nõuandeid ja kui noorena tundus, et ümberringi on kõik rumalad, siis tagantjärgi mõtestades tundub, et nad juhtisid sind ikka õigele eluteele.

Peamiselt ikka ettevõtte arengu planeerimisega: ühelt poolt leida suundumusi, millistele turgudele minna; teiselt poolt: kuidas kindlustada tootmine vajalike pindadega, kuidas töökeskkond oleks maksimaalselt hea, kuidas oleks kvaliteet ja tehniline areng tagatud.

Hetkel on töötajate arv ligikaudu 700, kindlasti see arv suureneb. Kui suureks töötajate arv lõplikult kujuneb, on raske öelda, sest migratsioonid, mis elektroonikatööstusest läbi on jooksnud, võivad ka jälgi jätta. Samas areneb elektroonikatööstus igal juhul.

Julge otsustamine ja optimism. Kaksikute tähtkujus sündinuna olen ehk pigem ideede generaator kui otsene tegija. Peab jätkuma järjekindlust ? elu on karm, konkurents ja press ümberringi on äärmiselt tugev.

Talvel tegelen suusatamisega, suvel jahipidamisega. Jahipidamisega on niimoodi, et tõeline jahimees on looduse sõber ? vaatab seda.

Mul ei ole ka sellist jahikirge veel, et peaks kedagi kindlasti maha tapma jahi jooksul. Saan rahulduse ka üksinda metsas istudes ja looduse hääli kuulates.

Hind on kindlasti, ainult raske on seda täpselt öelda.

Tegelikult ei ole ma täna antud kohal oma võimalusi veel ammendanud ? praegu ära minnes oleks see teiste alttõmbamine.

Eks pea ikka tööd tegema. Arvestama, et alustada tuleb ikkagi nullist. Kui sa ei ole näiteks mitu aastat kusagil tööl olnud, on raske loota, et sulle 20 000-kroonist töökohta pakutakse ? ei pakuta tihti isegi 2000-kroonist. Kui inimene läheb tööle, satub ta ikkagi ühiskonda, kollektiivi, ning tal on seal võimalus karjääri teha.

Praegu oleme nii tuntud, et meie juurde pressitakse tööle, aga oli aeg, kus olime päris kehvad ja tööjõuga oli raske.

Oleme püüdnud enda keskkonda reklaamida.

Tänases situatsioonis ? vaadates Ericssoni probleemi ? Äripäeva seisukohalt tuleks ikkagi optimismi inimestesse sisendada. Ma arvan et probleeme ei teki meil ega Elqoteqil. On normaalne, et projektid tulevad ja lähevad. See on ju ainult ühe projekti lõppemine ja saadud kogemus on ainulaadne.

Meil on korrektne töökeskkond ? valged ja soojad ruumid, puhas tualett (enamasti). Praegu pöörame järjest enam tähelepanu töökeskkonnale ? on kiiresti arenev ettevõte ja võimalus ka karjääri teha.

Võiks öelda, et töö- ja olmeruumid on korras, aga koridorid ja maja ümbrus ei ole ? aga see on ju ka müügifaktor. Siin on veel pikk maa minna.

Tegeleme puhta keskkonna probleemidega ? juba see, et me sellega tegeleme, annab meile terve rea konkurentsieeliseid.

Eks see meie areng on üldse arusaamatu ? et ta nii kiire on.

Eks ta olegi nii, et kipume inimestest distantseeruma ? vaja oleks, et kõik saaks asjadest ühtmoodi aru.

Võimaluste piirides püüame hajutada ? olles küll erinevatel turgudel, on üle poole telekommunikatsiooni osatähtsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing