Proekspert lõikab tulu netibuumilt

Tiit Efert 16. veebruar 2001, 00:00

?Proekspert liigub oma tempoga omas segmendis ja teeb seda hästi,? kirjeldab Eesti edukaima arvutifirma Abobase Systems ASi nõukogu esimees Kaido Saarma kiiresti arenevate ettevõtete Gaselli TOPi kuuendale kohale pääsenud ettevõtet.

Olulist konkurentsi Proekspert oma tegevuses Eestis tõesti ei tunne. Pigem ollakse valmis firmadevaheliseks koostööks. Küll käib Proeksperdi juhi Ove Tüksammeli sõnul võitlus kvalifitseeritud tööjõu pärast.

?Nii kvalitatiivses kui ka kvantitatiivses plaanis on IT alasel tööjõuturul väga suur kasvuruum,? sõnab Kaido Saarma. Abobase Systems ASi haldusjuht Tõnu Hinno lisab, et just oskajatest on puudus, patsiga sehkendajaid on aga ülearugi.

?Meie kiire areng pole seotud mitte teiste Eesti väikefirmade arenguga, vaid nii Eesti kui maailma suurfirmade arengu ja ostuvõimelisusega IT alal,? lausub Tüksammel. Nõudlus IT teenuste järele on viimastel aastatel järsult kasvanud.

Võõrkapitali on Proekspert kiire arengu jaoks kasutanud vähe. See on piirdunud lühiajalise arvelduskrediidiga. Peamiselt on kasutatud omavahendeid. Proeksperdi kasvu piirab pigem pikaajaliste projektide vähesus, mitte finantseerimise puudumine.

Ove Tüksammel võrdleb internetibuumi 19. sajandi Ameerika kullapalavikuga, kus sajad tuhanded inimesed tormasid kulda kaevandama, kuid väga vähesed õnneotsijad said rikkaks.

Edu saatis tema hinnangul kindlasti neid mehi, kes taipasid müüa labidaid ja kirkasid. Uue majanduse lävel ja äritegevuse internetistumisel tuleb edukaid IT ettevõtteid otsida eelkõige nende firmade hulgast, kelle tooted ja tehnoloogiad äris toimuvaid protsesse toetavad. ?Sama kehtib ka Eestis,? märkis Tüksammel.

Proekspert pakub kõiki tarkvaraarendusteenuseid, sh konsultatsioone, projektihaldust, disaini, programmeerimist, testimist, süsteemide koostamist ja hooldust. Firma on loonud erinevaid tarkvarasüsteeme ärijuhtimisprogrammidest kuni eriotstarbelisele riistvarale mõeldud süsteemideni. Tüksammeli sõnul suudavad nad hallata ja teostada tarkvaraarendusprojekte kliendi ideest kuni testitud ja dokumenteeritud tooteni. Proeksperdi kliendid on ettevõtted, kelle konkurentsivõimelisus pole enam mõeldav infotehnoloogiliste lahendusteta, näiteks pangad ja telekommunikatsioonifirmad.

Suur osa arvutitarkvara arendaja klientidest asub väljaspool Eestit, sest nõudlus Proeksperdi pakutavate lahenduste järele on Eestis väiksem kui Põhjamaades. ?Mahukaid projekte võetakse harva ette, aga ka siin tehakse innovatiivseid ja põnevaid asju,? sõnab Ove Tüksammel.

Proekspert teeb edukalt koostööd Baltikumi juhtivate tarkvarafirmadega. See tõstab Tüksammeli sõnul firma usaldusväärsust ja konkurentsivõimet Põhjamaade turul läbilöömiseks. ?Oleme kaasatud maailma juhtivate mobiilside- ja internetifirmade tootearendusse,? väitis Tüksammel.

Tänu uuendusmeelsetele klientidele tuleb Proeksperdil ennast pidevalt täiendada ja olla kursis maailma uusimate tehnoloogiliste arengutega. ?Ilma selleta poleks meie edu mõeldav,? teatas Tüksammel.

Erinevalt näiteks klassikalisest tootmisest võib Proekspert oma tooteid müüa iga hetk mistahes maailma punkti transpordikuluta ja bürokraatiata. ?Meie töö tulemus liigub sekunditega teise maakera otsa ilma, et tuleks täita tolliformaalsusi,? rääkis Tüksammel tarkvarafirma eelistest.

Tüksammeli sõnul on töötamine väikeses, kiirelt arenevas ettevõttes motiveeriv kogu meeskonna jaoks. Igaühe panus on kiiresti ja selgelt tuntav.

Samas on jõudsa arengu miinus see, et kiirete muutuste haldamine pole kerge ülesanne.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing