Priit Harik • 17 aprill 2001

Valge brikett võidab populaarsust

Puitbrikett sobib kütmiseks kõigis tahkekütuste jaoks mõeldud küttekolletes katlast kaminani. Valget briketti on kahes mõõdus. Puuhalu suuruse briketi läbimõõt on 6,5 cm, pikkus 30 cm. Graanulite ehk pelletite diameeter on 8?10 mm, pikkus on 3?6 cm. Puitbriketi põletamine ei lisa keskkonda süsihappegaasi. Seega erinevalt fossiilsetest kütustest ei too puidugraanulite kasutamine kaasa kasvuhooneefekti teravnemist. Suits on puhas ja pea nähtamatu. Tänu vähesele niiskuse sisaldusele ei teki ka nii palju tahma kui tavaliste puude põletamisel.

Puitbriketi põlemisel tekib vähe tuhka ? ligikaudu 1% ehk ühe tonni põletamisel jääb umbes 10 kg tuhka. Pakendatud on ta 25kilogrammistesse kottidesse, suurem brikett ka viiekilosesse, n-ö ühe ahjutäie pakendisse.

Puitbriketti kasutades on soovitatav mitte täita küttekollet maksimaalselt, vaid 30-40% vähem kui tavaliste puudega kütmisel.

Üks kolmest Eesti graanulitootjast on AS Hansa Graanul, mille omanikuks on selle aasta algusest Taani juhtiv tuuleenergeetika ettevõte World Wide Wind A/S. ?Ekspordime praegu kogu toodangu Taani, seal müüakse see emafirmaga samasse kontserni kuuluva VE Gruppeni kaudu,? selgitab firma nõukogu esimees Raul Kirjanen. ?Oleme plaaninud tulevikus käivitada ka müüki siseturule, kuid käesoleval hetkel sellega veel ei tegele.?

AS Hansa Graanul hakkas puidugraanuleid tootma kuus aastat tagasi peamiselt tavalisest saekaatrites järele jäävast saepurust, mõningal määral ka höövlilaastust. Näiteks mööblitööstustes jääb üle ka kuiva saepuru, kuid Hansa Graanul ostab saetööstustest niisket saepuru ja kuivatab kõik Tõrva tootmisüksuses trummelkuivatis.

Eramute tarbeks on müügil kamina väljanägemisega graanulikaminaid. Väikese kamina graanulimahuti täiest piisab 1?3 ööpäevaks sõltuvalt välistemperatuurist. Kaminasooja võib ventilaatori abil otse toaõhku viia, samuti saab kaminat ühendada keskküttesüsteemiga.

Tartus hakkas AS Kemotar puitbriketti edasi müüma pool aastat tagasi. Müüja tõdes, et kaup on nõutud. ?Kes kord on ostnud, see ostab edasi,? rääkis ta. ?Eriti kamina kasutajad, sest võrreldes turbabriketiga on puitbrikett puhas ja jätab vähem tuhka.?

AS Silva-Aro Valgamaal hakkas samuti sügisel puitbriketti müüma. Kaupluse juhataja Lii Vaher nentis, et läbimüük sõltub kõige rohkem ilmast. ?Mida külmem, seda rohkem käib inimesi, kes poest paar kotti puitbriketti peale viskavad,? selgitas ta. Peamiselt ostavad Vaheri sõnul keskkütte kateldega eramajade omanikud. Püsiklientuur on ka sauna või maakodusse minejad, kel kiiresti tarvis sooja saada.

Hetkel kuum