Võrumaa odavneb

Arved Breidaks 26. september 2001, 00:00

Kui eelmisel nädalal kostus ajakirjanduses hala tõusva maa hinna asjus, mis inimestele üsna vastumeelne on, siis Võrumaal pole probleem mitte maa liigses kallinemises, vaid vastupidi. Maa korralise hindamise tulemusel Võru maa hoopis odavneb, mis ühtlasi paneb põntsu kohalike omavalitsuste eelarvetele.

Hindamise tulemused on Võrumaal küllalt masendavad. Elamumaa osas on võrreldes 1996. aastaga maa kallinenud üksnes Võru linnas ja Rõuge vallas. Ülejäänud üheteistkümnes Võrumaa omavalitsuses on hind jäänud kas samale tasemele või on tõusnud üksnes odavama elamumaa hind.

Siiski, langenud pole elamumaa hind üheski omavalitsuses, mis on ka ainus lohutus. Langenud on hinnad aga haritava maa ehk siis põllumaa osas. Kolmeteistkümnest Võrumaa omavalitsusest vaid kahes on toimunud põllumaa hinna tõus ning seegi Võru linnas ja Sõmerpalu vallas. Jah, ka Võru linnas leidub maad, mis kuulub kategooriasse ?haritav maa?. Inimestel on suvila, aiamaa jne.

Kui 1996 hinnati haritava maa väärtuseks enam vähem kõikjal maakonnas 2500 kr hektar, siis nüüd on kuues vallas selle väärtus kukkunud alla 2000 kr piiri. Ülejäänud viies vallas kõigub hind 2000 ja 2500 kr vahel hektari eest.

Võiks ennustada, et metsamaa hind seevastu on kõikjal Võrumaal tõusnud, sest just mets on see, kust suur osa võrumaalastest oma leivakõrvase saab. Kes nii arvab, paneb mööda, sest ka metsamaa väärtus on kogu maakonnas kukkunud.

Kuna Võrumaal on aset leidnud maa väärtuse langus, kukub ka maamaks, mis maksumaksjale küll enneolematut rõõmu valmistab, kuid vallavanematel kukla sügelema ajab. Lõppude lõpuks on tegemist kena kopikaga, näiteks Urvaste vald ennustab tulu vähenemist rohkem kui 100 000 kr võrra ja Urvaste vald pole mingi erand. Lahendus on järsk hinnatõus, mida aasta pärast toimuvaid kohalikke valimisi silmas pidades ükski omavalitsus aga tegema ei tõtta. Valitsus aita!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing