Inno Tähismaa • 8. oktoober 2001 kell 8:48

Rünnak ei mõjuta rohkem kui kogu protsess (intervjuu Hansapanga analüütikuga)

USA eilne rünnak ei mõjuta Eesti majandust rohkem kui kogu terrorismi-vastase võitluse protsess. Intervjuu Hansapanga tütarfirma Hansabank Marketsi analüütiku Urmas Riieliga.

<b>Kuidas mõjutab Eesti majandust rünnak Afganistani vastu?</b>

See ei mõjuta rohkem kui kogu protsess. See ei tulnud suure üllatusena.

<b>Kes on suurimad kannatajad, kas turismifirmad?</b>

Piirkonda, kus sõda käib, Afganistani ja Pakistani minu teada Eestist reise polnud. Niikaua, kuni mõnda USA lennukit alla ei lasta, pole põhjust arvata, et lennud väheneksid. Neid sündmusi tuleb vaadata protsessina. See oli üks samm, mis kahtlemata shokeerib, kuna paljud inimesed jäid peavarju ja elektrita.

<b>Millal hakkab sõda reelaset mõju avaldama?</b>

Raske vastata. Kindlasti ei saa öelda, et konflikt pole mõju avaldanud. Globaalsel tasandil on kõik seotud. Nii on meilgi kaitseministeeriumi ametnikud nõus pühapäeva õhtul intervjuud andma. Eestis mõtlevad inimesed selle peale ning teevad korrektiive oma äriplaanis.

<b>Kuidas on Hansapank end sõja puhul ette valmistanud?</b>

Ma saan öelda vaid Marketsi kohta. Meil on lame struktuur ning kui midagi turul juhtub, siis kohe räägime.

<b>Kas sõjategevus mõjutab Marketsi tulemust?</b>

Ei saa öelda, et ei mõjuta. Kuigi tundub, et isoleeritud konflikt Aasias ei tohiks maailmakaubandusele suurt mõju avaldada, on selge, et sõjategevusega regioonis ei kaubelda. See on isoleeritud mõju.

<b>Kuidas peaks ettevõtja antud juhul käituma?</b>

Peaks rahulikult mõtlema, vaatama, mis toimub maailmas ja kui järgneva kahe kvartali jooksul elavnemist ei toimu, siis vaatama üle oma konkurentsieelised. On tõenäoline, et tarbimine ei kasva endise kiirusega.

Ma ise ei arva, et tasuks olla liiga optimistlik. Uute projektide suhtes tauks olla tähelepanelik. Ma pole sõja-ekspert, aga täna on mulje, et ameeriklased on alustanud üht etappi pikas protsessis.

Hetkel kuum