Suund keerab taas alla

Raivo Sormunen 22. oktoober 2001, 00:00

Kolme nädala pikkuseks kujunenud kvartalitulemuste-eelne ralli sai välisbörsidel möödunud nädalal läbi. Kuigi maailma nimekad ja vähem nimekad ettevõtted suutsid suures osas täita või isegi lüüa neile seatud ootusi, jäid nad tulevikuväljavaadete osas kaunis napisõnaliseks.

Kuigi möödunud nädalal langesid nii USA kui ka Euroopa turud keskmiselt vaid paari protsendi ringis, ollakse tuleviku suhtes skeptilisemad kui paar nädalat tagasi.

Sõda Afganistanis hakkab aktsiaturge järjest ükskõiksemaks jätma, samas kui uued siberi katku juhtumid hoidsid biosõda kartvaid investoreid möödunud nädalal küllalt suure pinge all. Kõige rohkem mõjutab bioterrorihirm aktsiahindu USAs, kuigi siberi katku pisikuid on hakatud inimestes ühtäkki leidma kogu maailmas.

Möödunud nädala domineerivamaks sündmuseks tuleb pidada kvartalitulemuste avaldamist.

Kui mõjuvõimas ja pingsalt jälgitav analüüsikeskus Thomson Financial/First Call möödunud nädala lõpus ettevõtete kolmanda kvartali tulemuste kohta vahearuande tegi, selgus palju huvipakkuvat.

Üle kolmandiku Standard & Poor?s 500 noteeritud firmadest on oma majandustulemused praeguseks avaldanud. Pooled neist ületasid oma III kvartali tulemustega analüütikute prognoose ja vaid kaheksandik ei suutnud ette seatud sihte täita.

Thomson Financial/First Calli sõnul pole aga kasumiprognooside täitmisest suurt midagi kasu, kuna terve selle aasta jooksul on pidevalt ettevõtete väljavaateid kärbitud.

Selle aasta alguses prognoositi, et kolmandas kvartalis kahanevad ettevõtete kasumid keskmiselt 6,2. Enne terroristide rünnakut ennustati juba 17-list kasumilangust ja pärast 11. septembrit koguni 22,4-list kasumite kärbumist. See oleks ettevõtete jaoks kehvim kvartal viimase 10 aasta jooksul.

Praegune majanduse olukord on pannud turgu uskuma, et ettevõtete kasumid võivad kukkuda viis järjestikust kvartalit ? alates selle aasta esimesest kvartalist kuni järgmise aasta esimese kvartalini. Viimati kukkusid kasumid viis kvartalit järjest 1969. ja 1970. aastal.

Kuigi kolmandasse kvartalisse jäi kõikide mällu sööbinud terrorirünnak, toimus see kvartali lõpus, nii et ei saanud ettevõtete kvartalitulemusi eriti mõjutada.

Seetõttu on mitmed oma majandustulemused teatavaks teinud ettevõtted tõmmanud alla ka käesoleva kvartali ja järgmise aasta alguse majandusprognoose.

Nii tegi ka IBM, kelle sõnul on tarbijate usalduse vähenemise tõttu oodata selle aasta pühade-eelselt kauplemisperioodilt märgatavalt vähem tulu kui eelnevatel aastatel.

Isegi möödunud nädala reedel küllalt korralikest majandustulemustest raporteerinud Nokia teatas, et ta ei usu oma mobiilside infrastruktuuri väljaehitamise üksuse osas midagi head isegi järgmise aasta teises kvartalis. Õnneks ei mängi see üksus Nokia majandusnumbrites piisavalt suurt rolli.

Paljud ettevõtted on loobunud isegi tulevikuväljavaadete tegemisest.

Sel aastal USA majandust intressikärbetega tugevalt turgutanud USA keskpanga juht Greenspan oli möödunud nädalal samuti tuleviku suhtes kidakeelne, öeldes, et on liiga vara hinnata terrorirünnaku mõjusid riigi majandusele.

Sel nädal võib intressikärbet oodata Euroopa Keskpangalt. Põhjust andis selleks Saksamaa septembri IFO usaldusindeks, mis kukkus viimase kaheksa aasta madalaima tasemeni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing