Tõnu Tramm • 8. november 2001 kell 22:00

Oktoobri sõiduautomüük annab lootust

Kui veel kuu aega tagasi oli päevakorral küsimus, kas langustendents jätkub ning kas tänavuse aasta kogumüük küünib loodetud 13 000 auto tasemeni, siis oktoobri müük kummutas igasugused kartused. Võrreldes septembriga oli müük kolmandiku võrra suurem ning kui novembris ja detsembris suurt langust ei tule, jääb aastane läbimüük üle 13 000 auto. Enamik automüüjaid suutis oma läbimüüki kasvatada, suurima miinusmärgiga margiks jäi Daihatsu, mis septembris suurema tehinguga maha sai. Ülejäänud langejate müük kahanes vaid üksikute autode võrra ja muretsemiseks pole põhjust. Seevastu tõusjate rivi on üsna soliidne. Alfa Romeo kasvatas müüki viis korda, numbrid, tõsi küll, üsna tagasihoidlikud. Mariine Auto tegi aga taas suurema tehingu, sedapuhku Subaru Foresteride näol, mille varal Subaru läbimüük kasvas hoobilt 8 autolt 26 autole. Arvuliselt suurem tõusja oli Renault, mis tegi oma kõigi aegade rekordkuu, suurem osa müügist läks sedapuhku Belesta Grupi ja Renault Megane?i arvele. Müüduim auto oli oktoobris Peugeot 307, mida müüdi 72 autot, registrisse jõudis neist oktoobris 71.

Tarbesõidukite osas jätkasid võistlust Peugeot ja Mercedes-Benz, mida müüdi mõlemat 29 autot. Müüduimate tarbesõidukite reale pääses sedapuhku ka Fiat, mille kaubikut Ducato müüdi oktoobris 13 autot. Suurima reeksportijana on oktoobris silma paistnud Kia, millele järgnevad Toyota ja Opel. Koos tarbesõidukite ja reekspordiga müüsid meie automüüjad oktoobris aga rekordilise arvu sõidukeid, mille koguarv ületas esmakordselt pooleteist tuhande piiri, täpsemalt 1507 sõidukit.

Aasta kokkuvõttes on tänavu müüdud Eestisse 11127 uut sõiduautot, mis on 251 autot rohkem, kui oli möödunud aastal kokku. Tarbesõidukeid on Eestisse müüdud 1773, mis teeb uute sõidukite kogumüügiks 12 900, ehk 173 autot rohkem kui möödunud aastal kokku. Tarbesõidukite osas ei ole tänavune 10 kuu müük veel eelmise aasta kogumüüki ületanud, kuid puudu on vaid 93 autot, ehk umbes poole kuu müük.

Hetkel kuum