Enn Vatter • 13. november 2001 kell 22:00

Tallinnal on vähemalt kolm palet

Tallinnas on UNESCO maailmapärandisse arvatud vanalinn. Ka on meil arhitektuuritundjate kinnitusel tähelepanuväärne ja omapärane puitarhitektuur? Paraku on Tallinna omapära ka linnaisade ja -emade nutune tõmblemine, tegelemine linnaelu korraldamise viienda-kuuenda järgu probleemikestega. Nt soov Vabaduse väljak kujundada suureks lilleaasaks, trammirööpad tänavailt üles võtta, trollid jalust ära, kunstimuuseum Kadriorgu või kesklinna, Kaarli puiesteel korraldada lageraietalgud. Otsekui vähe sellest, lisatakse veel soovunelm ? Kadrioru barokkaed. Lihtsurelike rahustamiseks küsitakse nende käest ? mida arvate Harju tänava laiusest? Ent jäetakse küsimata ? mida arvate 1,5 miljardilaenust.

Milline Tallinn on meile ootuspärane, vastuvõetav. Seejuures meid võib/tuleb vaadelda vähemalt kolmest erinevast kandist vaagituna. Tehkem seda koos, arvestades nii ma-jandus-, sotsiaal-, kultuuri- jm tahke. Tallinnal on vähemalt kolm nägu ? tallinlase, eestimaalase ja turisti/külalise silme läbi vaadatult.

Esimeses järjekorras tuleb lähtuda muidugi tallinlasele mõeldes. See on tema kodulinn, kus elatakse, tegutsetakse, armastatakse, tülitsetakse, käiakse tööl ja koolis jne. Pealinlasele pakub esmast huvi seepärast eluase, töö-, õpi- ja meelelahutusvõimalused, asjako-haselt korraldatud liiklus ja kauplused. Arvestama peab, et tallinlasi on omaaegse 460 000 asemel napilt 400 000. Ehk teisõnu 24 000 pere jagu vähem, ent ka sama palju eluruumi/korterit ?ripakil/ootel/saadaval?.

Teine lugu on siis, kui vaatleme Tallinna kui Eesti Vabariigi pealinna, st linna nägu uudistab eestimaalane. Inimene, kellele Tallinn ei ole mitte kodulinn, vaid heas mõttes Eestimaa naba. Mittetallinlasest eestimaalane huvitub sellistest institutsioonidest, mis tavaks koondada mis tahes riigi pealinna. Nt valitsusasutused, presidendi residents, riigi keskne lennujaam, kultuuri-, spordi- jm keskused, meil nendeks näiteks rahvusooper, rahvusraamatukogu, lauluväljak.

Tallinlased kui lahke pererahvas peavad külalisigi vastu võtma. Olgu see siis äripartner, turist, huviline uudistaja, kaubareisija, oma toodete tarnija. Tootena tuleb käsitada ka näitusi, kontserte, etendusi, teenuseid jne. Sedapuhku tuleb mängu Tallinna kolmas nägu. Olgu selleks näiteks kesksed liiklussõlmed ? lennuväli, reisisadam, ent samuti majutus- ja toitlustuspaigad, pangad jpm.

Sestap tuleb Tallinna, st siin viibivate inimeste eest hoolitsemisel silmas pidada, et linna iga nägu nõuab hoolitsemisel ainuomast lähenemist.

Hetkel kuum