Kaja Koovit • 3. detsember 2001 kell 22:00

Eesti investorid teevad panuse tehnoloogiale

Ühendriikide aktsiatega aktiivset kauplemisvõimalust pakkuva investeerimispanga Lõhmus, Haavel & Viisemann (LHV) kolme kuu statistikast nähtub, et Eesti investorid eelistavad oma lühiajalistes rahapaigutustes selgelt nn TMT ehk tehnoloogia, meedia ja telekommunikatsioonisektori ettevõtete aktsiaid.

?Enim kaubeldud aktsiate hulgas on väga spekulatiivseid aktsiaid, millega mängitakse lühiajalistele liikumistele,? ütles LHV maakler Kristjan Lepik.

Nii juhib kõige rohkem kaubeldud aktsiate TOP 10 kolme kuuga oma väärtuseset enam kui 70 kaotanu integreeritud telekommunikatsioonisüsteemide pakkuja Global Crossing.

Teise koha hõivas edetabelis ettevõtetele kommunikatsiooniteenuseid pakkuv Xo Communication, mis kolme kuuga on odavnenud küll ?vaid? 20, kuid on teinud läbi suuri hinnakõikumisi.

Spekulatiivsete investorite lemmikaktsiate seas hõivas kolmanda koha fiiberoptilisi kommunikatsioonitehnoloogia seadmeid tootva ettevõtte JDS Uniphase aktsia, mis viimase kolme kuuga on suurte hinnakõikumistega oma väärtust suutnud kasvatada enam kui 40 protsenti.

Tehnoloogiasektori aktsiad on huvipakkuvaks muutnud vahepealne hinnatõus ning riskialtid investorid loodavad sellest kasu lõigata.

Kawe Kapitali portfellihaldur Kristjan Hänni hoiatas septembri lõpus, mil aktsiate hinnad olid 11. septembri terrorirünnaku järgselt langenud senini madalaimale tasemele, et meie investoreid valitseb tõsine oht, sest raha kiputakse panema kõige suurema hinnatõusu läbi teinud aktsiatesse. Enim kukkunud aktsiatesse investeerides loodetakse tavaliselt nende hinnatasemete liikumist varasematele tasemetele, kuid paraku ei pruugi selline lootus end õigustada.

USA turule investeerinud LHV nõukogu esimees Rain Lõhmus kinnitas toona samuti, et tehnoloogiasektor on ohtlik, sest tavaliselt kiputakse kogu oma raha sinna investeerima, kuid sektor ei pruugi loodetud kiirusega taastuda.

Kristjan Lepiku sõnul võib statistikale tuginedes väita, et siinsed investorid on selgelt kaheks jagunenud: pikaajalised investorid ja lühemaajalised kauplejad.

Kumb grupp ülekaalus on, on Lepiku sõnul raske öelda. Varade mahult on ülekaalus pikaajalised investorid, samal ajal kui tehingute arvu poolest on ülekaalus kauplejad. Lisaks oleneb pikaajaliselt rahapaigutajate ja aktiivselt kauplejate vahekord turu olukorrast. ?Kui turg on vilets, investeeritakse pikaajalisemalt,? lausus Lepik.

Aktiivselt turul tegutsevaid investoreid ehk siis inimesi, kes teevad kuus keskmiselt 20 või 40 tehingut, on Lepiku sõnul nende klientide hulgas sadakond. Tegemist on põhiliselt nooremaealiste inimestega, kuid mingil juhul ei saa väita, et aktiivne kauplemine oleks ainult noorte rida.

Investeeritavad summad on Lepiku sõnul erinevad, kuid alustamiseks ei ole tarvis suurt raha. ?10 000 krooniga võib julgelt alustada,? lausus Lepik.

Hetkel kuum