Kaja Koovit • 11. detsember 2001 kell 22:00

Kergeusklikele lubatakse hiidtulu

Pirita purjespordikeskuses asuv USA Delaware?is registreeritud firma esindus, põhikirja järgi turundustegevuse ning turundusalaste konsultatsioonidega tegelev Pleth LLC Eesti filiaal tutvustab Eesti inimestele võimalust investeerida 500 dollarit ning hakata seitsme aasta pärast saama kuus kuni surmani 50 dollarit.

Investeerimisteenust pakutakse nagu puhkuseosakut laupäevastel seminaridel, kuhu potentsiaalsed kliendid pääsevad vaid passikoopia esitamisel ning kus ettevõtte seadusjärgne esindaja Frank Werner Heinziger maalib pakutavast investeerimistootest pudrumägesid ja piimajõgesid tõotava kujutluspildi.

?See on nagu hüpnoos,? iseloomustas juba firma kontoris toimuvat esialgset selgitustööd üks tundmatuks jääda soovinud klient.

Saamaks lubatud 50 dollarit kuus, peaks investeeringu aastatootlus olema pidevalt 26,2, mis aga investeerimisspetsialistide hinnangul on utoopiline, sest pikaajaliselt pakuvad suurimat tootlust aktsiad, kuid nendegi saja aasta keskmine aastatootlus on veidi üle 12.

?See, mida nad lubavad, on sisuliselt kaks korda rohkem ja aktsia tootluste koha pealt ei saa üldse mingeid lubadusi anda,? lausus investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg. ?Normaalne äritegevus ei toeta kuidagi 26protsendilist pikaajalist riskivaba aastatootlust,? lisas ta.

?Te peaksite investeerimistegevuse ja selle võimalustega põhjalikumalt tutvuma,? lausus Pleth LLC Eesti filiaali juht ning selle kõrvalt kaalujälgijate rühma juhtiv Eve Stenmann vastuseks ajakirjaniku küsimusele, kuidas nende pakutav aktsiate keskmist tootlust arvestades võimalik on.

Juba suvest seminare korraldav Pleth on Äriregistris registreeritud alles 29. augustil. Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Kristjan Erik Suurväli kinnitas, et investeerimistoodete pakkumiseks peab ettevõttel olema litsents.

Stenmann on aga vastupidisel arvamusel. ?Me tegeleme oma põhitegevusega ja korraldame vaid seminare ning selleks ei ole meil litsentsi vaja. Mina maksumaksjana olen nördinud, et Eesti ametiisikud ei tunne seadusi,? lausus Stenmann. ?Kas sellisel juhul, kui ma informeerin teid Saksamaal müüdavast kvaliteetsest Mercedest ning teie otsustate selle osta, peaks mul ka litsents olema,? küsis ta.

500 dollari investeerimise vastu huvi tundnud inimeste sõnul on toote müügil oma osa ka võrkturustusel, sest uue kliendi firmasse toonu saab makstud 500 dollarist 100 endale. Kui investeerima suudetakse meelitada kümme inimest, siis on tasu boonusega ning taskusse võib panna 1300 dollarit, töötajaks soovijal tuleb loovutada firmale 1000 dollarit.

Eve Stenmanni sõnul ei ole Eestis registreeritud firmal töötajaid, mistõttu sellise tasu maksmine ei vasta tõele. ?Selline info on täiesti vale,? lausus ta.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Kristjan Erik Suurväli kinnitab, et ettevõttel ei ole luba väärtpaberivahendusega tegeleda ning seega on nende tegevus Eestis ebaseaduslik.

Ettevõte seevastu kinnitab oma klientidele, et kõik vajalikud paberid nii rahandusministeeriumilt kui väärtpaberiinspektsioonilt on olemas ning raha kaotamist ei maksa karta, sest oodatud tootluse tagavad investeerimisprofessionaalid ning teemandikaevandus Aafrikas.

?Me ei tee midagi seadusevastast,? kinnitas Stenmann.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna uurija Katrin Vandrecht lausus, et firma tegevuse uurimiseks on algatatud kriminaalasi 31. juulil §143 lõige 1 ehk siis kelmust puudutava paragrahvi alusel.

Vandrecht ei soostunud uurimise käiku ja üksikasju käimasoleva uurimise huvides kommenteerima. Ta märkis, et kriminaalasja on pikendatud 31. jaanuarini ning seni ei ole veel kellelegi süüdistust esitatud.

Kohtupretsedent on selliste kergeusklikke püüdvate firmade suhtes Eestis loodud ning kinnitatud, et konsultatsiooniteenuse sildi taha pugevatel firmadel on tarvis litsentsi. 19. novembril määras Tallinna ringkonnakohus sarnase tegevuse eest OÜ-le Albag Konsultatsioonid 500 000 krooni suuruse trahvi.

Hetkel kuum