Peep Sooman • 18. detsember 2001 kell 22:00

Piraadid kauplevad südalinnas

Saabun Harjumäele, mis juba hipiaegadest kannab nime plaadimägi, pühapäeval kell 12.30. Kuuekümnendate lõpus muusikasõprade kauplemiskohaks kujunenud mäekesel, kõlakoja kõrval, seisab sadakond inimest. Võib-olla veidi vähem. Kaugelt vaadates ei paista neil erilisi asjatoimetusi olevat. Lihtsalt seisavad. Sammun koos Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektor Ilmar Härgiga rahvahulga poole. Poolel teel tuleb vastu veidi varem saabunud fotograaf, kes kinnitab, et äsja soovitati tal uuelt turult fotoaparaadiga lahkuda. ?Mingid mehed ütlesid, et mine parem minema, muidu riputavad veel torni otsa,? tsiteerib fotograaf Sven ülekaalulise nõumehe ja tema kamraadi sõnu.

Leiame, et targem oleks poole tunni pärast tagasi tulla, sest seni liikumatu inimmass hakkab kihelema ning kõigi eelduste kohaselt on nad fotoaparaati kandva mehega kõnelenud ajakirjaniku suhtes tõrksad ning kaupa ei presenteeri.

Kell 13.00. Oleme Ilmar Härgiga tagasi. Jalutame rahva seas ringi, uurime, mida pakutakse. Helisalvestisi müüb kümmekond inimest, laserplaadid maksavad 50 krooni. Kadaka turul on plaadi hind 130 krooni. ?Osa on kallimad ka,? kinnitab üks müüja, viibates naaberärimehe plaatidele. Naaber kinnitab, et staarlauljate hitikogumike hind on samuti 50 krooni. Valik ei ole väga suur, kuid suurema muusikahäda saab siiski rahuldatud. Kokku on turul müügis 2000?3000 plaati. Mõnikümmend videokassetti pealekauba. DVD-plaate pole. Järsku tõmbab üks pingile kauba laiali laotanud kaupmees oma kastidesse reastatud plaadid kilekotti. Põhjuseks on fotograafi pildistamine eemalt. ?Vaata, esmaspäeval või teisipäeval ilmub Äripäevas artikkel, siis on politsei pühapäeval kohal,? arutavad mehed omavahel. Miks just Äripäev? Fotograaf parkis firma logoga auto ilmselt liiga lähedale.

Härg kinnitab, et ka politseile on piraaditurg teada. ?Käisime siin üle-eelmisel nädalal, siis võeti kinni kuus inimest, aga haldusmenetlus algatati veel ainult ebaseadusliku kauplemise alusel. Kes aru ei saa, nende puhul on asi järgmine kord karmim,? lisab ta.

Hetkel kuum