10. jaanuar 2002 kell 15:45

Maret Maripuu: Tallinna eelarveprojekt lähtub reaalsusest

Eelmise Tallinna linnavalitsuse kavandatud linna eelarve oli ühepäevaliblika eelarve, praegune eelarveprojekt lähtub aga pikaajalisest eelarvestrateegiast, ütles täna Tallinna volikogu ja rahanduskomisjoni esimees Maret Maripuu.

'Me oleme loobunud ühepäevaliblika eelarvest ja jäänud kindlaks konservatiivsele eelarvepoliitikale. Võib-olla peaksime olema veelgi konservatiivsemad, sest konservatiivsus ei ole ainult ettevaatlikkus laenuvõtmisel, vaid ka igapäevakulude ohjes hoidmine. Tallinna jooksvad kulud on viimase viie aastaga kasvanud pea kaks korda kiiremini kui regulaarsed sissetulekud,' ütles volikogu Maripuu.

Maripuu meenutas endist Briti peaministrit Margaret Thatcherit, kes armastas riigi konservatiivset eelarvepoliitikat lahti seletada võrreldes riiki perega - perekond, kes kulutab igapäevase elu peale rohkem kui teenib, ehitab uhke häärberi laenu eest, mida ei suuda pärast tagasi maksta, on peagi pankrotis.

'Kuigi proua peaminister sai sellise lihtsustamise eest kõvasti nahutada, õnnestus tal peatada riigi tormiline inflatsioon ja muuta inglise nael nii tugevaks, et britid ei raatsinud sellest euro kasuks loobuda,' jätkas volikogu esimees.

'Ma ei arva, et peret ja linna saaks üks-üheselt võrrelda. Ometi on see võrdlus tunduvalt kohasem kui see, mida armastavad kasutada ärist poliitikasse tulnud linnapead. Paraku sarnanevad avaliku sektori investeeringud pigem perekonna kui ettevõtte omadele - nad parandavad küll elukvaliteeti, kuid ei hakka hommepäev kohe raha sisse tooma. Sestap peavad nad olema optimaalsed meie sissetulekute suhtes - kui teenid ikka keskmist palka, ei saa ka luksusvillat soetada,' ütles Maripuu.

Tänase linnavolikogu tänase istungi päevakorras oli linna 2002. aasta eelarve esimene lugemine. Eelarveprojekti edasiseks menetlemiseks on 17. jaanuariks kokku kutsutud linnavolikogu erakorraline istung.

Hetkel kuum