Viktoria Korpan • 21. oktoober 2002 kell 22:00

ET traadita püsiühendus jääb ADSLile sada korda alla

?DSL-tehnoloogial põhinevaid traadita interneti püsiühendusi on meil hetkel 250 ringis, peamiselt on kasutajad erakliendid,? rääkis ASi Eesti Telefon pressiesindaja Anu Vahtra.

Eesti Telefoni traadita püsiühenduste levialad on Tallinna teletorni ümbrus, Tabasalu lähistel, Vääna-Jõesuus ja Haljalas.

?Lähiajal teeme Tallinna ümbruses ka mahulaiendusi, sest soovijaid on piisavalt lisandunud. Samuti avame lähiajal Vändras interneti raadiolahenduse, praegu käib seal ühenduse testimine,? lisas Vahtra. ?Uurime raadiointerneti lahenduste ehitamise võimalusi Harjumaal Keila ja Suurupi kandis.?

Eesti Telefon kasutab kahel eri tehnoloogial põhinevaid traadita lahendusi ? WDSLi (Wireless Digital Subscriber Line) ja RDSLi.

Atlas WDSL on mõeldud kasutamiseks piirkondades, kus puudub kaabelvõrk. Juhtmete asemel toimib ühendus interneti ja telefonijaamaga raadiolainete abil. Liitumistasu on 1324 krooni, kuutasu on 688 krooni. Kuutasu sisaldab ka digitaaljaama telefoni kuutasu. Ühenduse kiirus on 64?256 kbit/s.

Atlas RDSL on mõeldud kasutamiseks piirkondades, kus puudub kaabelvõrk. Tavapäraste juhtmete asemel toimib ühendus raadiolainete abil. Liitumistasu on 2006 krooni, kuutasu on 645 krooni. Kiirus on 256?128 kbit/s, kusjuures, tegemist on garanteerimata kiirusega.

Traadita interneti püsiühendusi pakuvad Tallinnas ka AS Tele2 Eesti ja Vemise kaubamärgi all tegutsev OÜ TRL Grupp, kuid kumbki neist ei avalda oma klientide arvu.

?Et meie omanikestruktuuris on toimumas muutused, ei saa seda infot praegu avaldada. Suhtarv on 65:35 äriklientide kasuks,? sõnas TRL Grupi juhataja Katri Ristal. ?Huvi traadita lahenduste vastu kasvab pidevalt,? märkis Ristal. Kodukasutajatele pakub TRL Grupp püsiühendust kiirusega kuni 512 kbit/s, mille kuumakse on 1000 krooni, sama palju tuleb välja käia ka liitumise eest.

?Traadita püsiühendust on võimalik kasutada praktiliselt kogu Tallinna ulatuses,? ütles ASi Tele2 Eesti avalike suhete juht Inga Jagomäe. ?Traadita püsiühendus on sobivaim lahendus ärikliendile. Erakliendi jaoks on hind veel pisut soolane.? Tele2 pakub traadita püsiühendusi kiirusega 128?512 kbit/s, kuumakse on sõltuvalt kiiruselt 1290?2000 krooni. Liitumistasu on 1500 krooni.

Hetkel kuum