7. november 2002 kell 22:00

Helsingisse mardilaadale

Nagu igal sügisel, nii kogunevad laupäeval eestimeelsed ja eestikeelsed kogu Soomest mardipäeva puhul Helsingisse, et pidada maha üks suur mardilaat.

Laadal oma 20. sünnipäeva tähistav Tuglase selts algatas traditsiooni juba sügaval nõukogude ajal, kuid aastate jooksul mitmetes erinevates ruumides peetud laat on elanud edasi. Viimastel aastatel on see aga endale paiga leidnud Katajanokka linnaosas, kesklinnas asuvas Wanha Satama nimelises kohas.

Sellel aastal on laada tähtsamateks külalisteks kahe riigi kultuuriministrid, Soome minister Kaarina Dromberg avab laada koos oma eestlasest kolleegi Margus Allikmaaga.

Esinejate hulka kuuluvad Draamateatri ja Estonia näitlejad, Andrus Kivirähk, kes esitleb oma ?Rehepapi? soomekeelset tõlget, Martti Turtola, värske Pätsi raamatu autor ja paljud teised.

Wanha Satama kõrval asuvas kinos K13 (Kanavakatu 12) näidatakse alates kella ühest Eesti filme ja samas ka räägitakse nendest. Kinopäev algab Theodor Lutsu filmiga ?Päikese lapsed?.

Suurema osa laada kaubalettidest ? on ju see siiski laada peategevus ? on vallutanud eesti käsitöö ja raamatute müüjad. Viimasega tegelevad ennekõike mitmesugused seltsid.

Nagu üks korralik laat, võib ka Helsingi mardilaat venida järgmisele päevale, sest kui müüjad oma kraami kokku pakivad, siis pärast seda, kell seitse, algab suur pidu, seekord muusikaga Muhust.

Eesti õlle hind ei ole laadal tõenäoliselt kõrgem kui 100 krooni poole liitri eest. Nukuteatri ja õhtuse peo piletid maksavad 25 marka ehk ligikaudu 65 krooni, teised üritused on tasuta.

Autor: Tarmo Virki

Hetkel kuum