Kaido Einama • 16. detsember 2002 kell 22:00

Salasõna ei maksa kellelegi võrgu kaudu anda

Kontoris on tavaliselt tulemüürid, ruuterid ja muud imelised seadmed, mida tavaline kasutaja ei tea ning mille olemasolust pole tal õrna aimugi. Tegelikult ei peagi olema, sest need seadmed hoiavad ära pahategijate jõudmise firma arvutivõrku ja teevad seda võimalikult märkamatult. Nende puudumist võidakse aga viiruste ja häkkerite jõhkras võrgumaailmas kiiresti märgata. Isegi kui keegi firma vastu vimma ei kanna, võib juhuslik häkker niisama, sportlikust uudishimust firma võrguust kangutada ja proovida midagi paha teha.

Kontori turvaukse eest hoolitseb spetsialist, aga kodused töökohad? Nende kaitsmine on virtuaalbüroo uus väljakutse. Kodu kaudu võib muidu turvaline firma arvutivõrk saada uuesti haavatavaks. Märgid näitavad, et sissetungimiskatsed koduarvutitesse kipuvad viimasel ajal ülekäte minema.

Koduarvutiga ohutult võrgus olemiseks tuleb minna jälle tema seadete kallale. Selle saab ära teha spetsialist ja kui üks kord on asi paika pandud, siis suure tõenäosusega enamik sissemurdjaid ukse taha jääbki.

Korralik viirusekontroll on kodus alati vajalik, nii nagu ka tööl. salasõnad, mida kasutad, olgu raskesti äraarvatavad. Õiges salasõnas on läbisegi nii suured kui ka väikesed tähed ning numbrid, salasõna ei tohi olla sõnaraamatust leitav sõna. Tundmatutelt inimestelt tulevaid programme ning lisandeid ei tohi avada, kui täpselt ei tea, mida nad teevad. Ega ka omainimeselt tulnud kahtlane programm alati süütu pole ? kui tuttava arvuti on viirusest nakatunud, võib see saata tuttava nimel ise pahategija välja. Salasõnu ei maksa üldse võrgu kaudu anda ja levitada.n Kasuta viirusetõrjujat ka kodus, see kontrollib sissetulevaid elektronkirju ja filtreerib kõik ohtlikud lisandid.

Hetkel kuum