Priit Harik • 19 veebruar 2003

Turvagaas on ikkagi relv

Populaarne vahend enesekaitseks on turvagaas, kuid mõtlematu käitumise korral võib aga abimehest saada surmav relv nii päti kui kasutaja jaoks.

Eestis tohib tsiviilkäibes kasutada vaid kahte sorti gaase. Eelmisest aastast muudetud relvaseaduse kohaselt on nüüd käibel CS ja pipragaasid, milledes toimeaine kontsentratsioon endise 1 asemel 5. Lisaks tõhusamale enesekaitsele suureneb ka oht gaasi ebaõigel kasutamisel suisa surmavaid vigastusi tekitada. Kahjuks ei uuri gaasi ostvad inimesed purkidel peenes kirjas olevaid juhiseid kasutamiseks ning esmaabiks ning ei tea, et gaasi kasutades peavad nad tagama esmaabi kannatanule.

Tavaolukorras turvagaaside kasutamine inimeste tervisele pöördumatud kahjustusi ei tekita. Reeglitevastane kasutamine võib viia kurbade tagajärgedeni. Suletud ruumides, kus halb ventilatsioon ja palju inimesi, võib gaasi suure kontsentratsioon põhjustada näiteks eluohtliku kopsuturse. Selle nädala alguses sai USA-s, Chicago ööklubis pipragaasi kasutamise tõttu surma 21 inimest, 50 vajasid arstiabi. Õnnetuse põhjustas inimlik valearvestus ? tülitsejaid lahutades ei arvestanud gaasi kasutaja, et siseruumides jääb gaas pikemaks ajaks kõrges kontsentratsioonis sissehingatavaks.

Pipragaas ongi kõige populaarsem turvagaas. Seda põhjusel, et mõjub ka joobes ning narkootikumide mõju all olevatele tülitajatele. Samuti saab pipragaasi kasutades kaitset agressiivsete koerte eest. Tallinna relva- ja jahipoode läbi helistades õnnestus tuvastada vaid üks kauplus ? CitySec, kus pakutakse ka nö anti-gaasi. Neutralisaatorit on saadaval niiskete taskurättidena ja aerosoolina. 120.- maksev ?antigaasi? balloon võiks käepärast olla juhul, kui turvagaasi kodus kaitsevahendina võidakse kasutada ning kaaskondlastel allergia või suurem vastuvõtlikus hingamisteede ning limaskestade ärritajatele.

Hetkel kuum