Andres Kärssin • 1. aprill 2003 kell 14:01

Uus seadus toob kaasa mõningate aktsiisimäärade muutuse

Täna jõustunud alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seadus toob tulevikus kaasa mõningate aktsiisimäärade muutuse.

Rahandusministeeriumi teatel alkoholi aktsiisimäärad enne liitumist EL-iga ei muutu. Alkoholi osas ei ole EL õigusaktidega veel täielikus kooskõlas kääritatud joogi ja veini aktsiisimäär, mis peaks olema ühesugune. Eesti kavatseb veini ja kääritatud joogi aktsiisimäärad võrdsustada alates liitumisest.

Muudetud on reisija pagasis oleva alkoholi maksuvaba piirnorme. Seadus lubab vähemalt 18 aasta vanusel reisijal lubatud esmakordsel Eestisse saabumisel tuua kaasa kuus liitri õlut senise kahe liitri asemel.

Tubakatoodetest tõusevad mõnevõrra sigarettide ja sigarillode aktsiisimäärad, aga mitte seaduse jõustumisel vaid 01. juulil. Sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäära ühtlustamiseks EL liikmesriikidelt nõutavaga on taotletud üleminekuperioodi aastani 2010 eesmärgiga tõsta aktsiisimäärasid etapiviisiliselt.

Tubakatoodete maksumärkide tellimisel ei pea enam nende eest osaliselt ette tasuma, vaid kogu aktsiis tasutakse tubakatoodete importimisel.

Aktsiisiseaduse jõustumine ei too kaasa kütuse aktsiisimäärade tõusu. Küll aga ei maksustata enam mootoriõli. Uuendusena arvutatakse mootorikütuste aktsiisimaks 1000 liitri temperatuuril 15 kraadi oleva kütuse kohta, mis on ülemaailmne standard.

Diislikütuse maksumäär on nüüdsest sätestatud liitrites. Maksuvaba kütuse sisseveo tõkestamiseks on maanteesõiduki standardses paagis Eestisse lubatud aktsiisivabalt tuua 200 liitrit kütust ning erikonteineri olemasolul veel 200 liitrit.

Seadusega muudetakse ka 'Vedelkütuse erimärgistamise seadust', mis keelab selgesõnaliselt kerge kütteõli kasutamise autos.

Hetkel kuum