Ülo Toomsalu • 13. mai 2003 kell 6:12

PM: Siim Kallase hinnangul läheb lisaeelarve seadusega pahuksisse

Siim Kallase hinnangul on valitsuse kava suunata 613 miljonit krooni lisaeelarve abil Pärnu haigla ja Jõhvi vangla ehituseks seadusvastane.

<pilt#SiimKallas.jpg#Siim Kallas#135#140#0> «Kõik peab olema ranges vastavuses seadustega,» ütles Kallas eile Postimehele. «Tundub, et lisaeelarve paragrahvina ei ole selline lahendus õige.»

Ta lisas, et ka majanduslikult tuleb läbi mõelda, kas ei avane reservi osalisest ärakasutamisest mingisugune «heade ideede allikas», kust saab raha võtta sinna ja tänna. «See on ohtlik,» märkis ta.

Juhul kui Riigikogu ei järgi lisaeelarve vastuvõtmisel kõiki seadusi, võib Kallase hinnangul ohtu sattuda juba eelarve tervikuna. «Kui läheb näiteks nii, et selle paragrahvi tõttu on võimalik lisaeelarvet hiljem vaidlustada - näiteks president ei kuuluta seda välja,» rääkis ta. «Niisugust riski me ei saa võtta.»

Valitsuse kava järgi, mille peamine eestseisja on rahandusminister Tõnis Palts (Res Publica), tuleks 613 miljonit krooni ehitusraha võtta riigi eelmise aasta eelarve ülelaekumisest. Selle rahaga tuleks laiendada Riigi Kinnisvara ASi aktsiakapitali, kirjutab Postimees.

Vastavalt riigieelarve seadusele peaks aga riigi eelarvega võrreldes enam laekunud tulud suunduma kriisideks ja pikaajalise tähtsusega investeeringuteks mõeldud stabiliseerimisreservi.

Paltsi hinnangul on tema ettepanek kasutada eelarve ülelaekumist sarnane 2000. aasta riigieelarves tegelikult tehtuga. «Eelarve jäägile seadusliku aktiga sihtotstarbe määratlemine on võimalik, kui jääk ei ole stabiliseerimisreservi kantud,» põhjendas ta.

Koos Kallasega vaidleb Paltsile vastu kaksikliidu valitsuse rahandusminister Harri Õunapuu, kelle hinnangul sätestab seadus üheselt, et aasta lõpuks ülelaekunud raha läheb stabiliseerimisreservi.

Hetkel kuum