Priit Harik • 30 september 2003

Üksik metsamaja on kaitsetu

Kaugete objektide valvamine pole tänapäevase tehnika võimalusi kasutades probleem. Turvafirmad ja valveseadmete müüjad pakuvad erinevaid lahendusi häirest teavitamiseks. Kui kinnisvara asub aga asulast ? seega turvafirmade stardipositsioonidest ? kaugel, tuleb mõelda nippidele, kuidas varaste elu ebamugavaks või raskendatuks muuta ja võita aega turvapatrulli saabumiseks.

Sageli on just aknad need, mis suvila või talu turvaliseks muutmisel kahe silma vahele jäävad. Nii juhtubki, et moodne valvesüsteem ning korralik lukk uksel ei ole mingiks takistuseks vargale, kel tuleb hoonesse pääsemiseks purustada vaid nõrk aknaklaas. Sel juhul saab valvekeskus häire sisuliselt samal hetkel, kui varas juba toas on. Põrutusandurite ja turvaklaasi kasutamine võidab turvameestele kohaletuleku aega ja on varastele ebameeldivaks üllatuseks, mis segab ka plaanipärast tegevust. Turvaklaasid on tavamõistes klaasid, mis erilise töötluse või lisamaterjalide kasutamise tõttu on tugevamad kui tavaline aknaklaas. Levinuimad on lamineeritud (triplex) ning karastatud turvaklaas (staliniit). Karastatud turvaklaase valmistatakse kuumutamisel 650 °C-ni ja seejärel kiire jahutamisega. Selle tulemusena kasvab klaasi tugevus, ulatudes kuuekordse paksusega tavalise klaasi tugevuseni. Just vastupidavus on sellise klaasi eeliseks. Tavalise munakiviga karastatud klaasist naljalt läbi ei viska. Ürituse korral aga vallandub juba häire ja turvajad stardivad. Üllatus tugevast klaasist viib sissetungijad kindlasti segadusse ja ega rasket betoonist prügikasti metsatalus kerge leida pole.

Samasugust venitustaktikat võimaldavad lamineeritud turvaklaasid, mille erinevuseks tavalisest või karastatud klaasist on kahe klaasikihi vahele sulatatud läbipaistev kile. Selline klaas ei pudene lõhkumisel maha kildudeks, vaid jääb ka purustatuna aknaraami püsima. Raamis püsiv klaas takistab kurjategija sissepääsu ka pärast purunemist. Uudne ja jõukamale tarbijale suunatud lahendus oleks takistada varaste tegevust, täites ruumi paksu udu või suitsuga. Selge on, et talumajast ei õnnestu ka parima tahtmise korral pikemaks äraolekuks kõiki asju evakueerida. Iial ei või teada, kas sissemurdja on narkomaan, kelle huviorbiidis taskusse mahtuv pisikraam ja elektroonika, või hoopis haritud suli, kes teab vanaema puhveti ja kõverate jalgadega laua turuväärtust. Taanis toodetud suitsugeneraator täidab valveseadmetega ühendatult ruumi varaste tegevuse takistamiseks paksu suitsulaadse uduga.

Läbipaistmatu udu saadakse glükooli ja vee segu kuumutamisega 300 kraadini ja on niivõrd paks, et takistab kurjategijatel ruumis orienteerumist, samuti sealt väljapääsu, pikendades nii nende viibimist objektil. Seadme poolt tekitatav udu on inimeste tervisele kahjutu, meeles tuleb pidada vaid seda, et pärast suitsugeneraatori rakendumist tuleb ruumi hiljemalt tunni aja möödudes tuulutada, sest muidu kondenseerub uduna õhus olev glükool ruumis olevatele esemetele.

Vargaid saab ka rahvalike vahenditega majas tegevuses hoida. Eelduseks, et valvemeeskond saabudes kedagi eest leiaks, on vaikne alarm. Parem on lasta vargal teadmatult tegutseda kui tema ettevõtmist signalisatsioonikahtlusega tagant kiirustada. Rahvatarkust kogudes kohtasin nii nutikaid lahendusi, eestlaslikku musta huumorit kui ka juba kannatada saanud inimeste kompromissitut karmust. Klooga-Rannas suvilat omav ärimees Rein rääkis oma seifist, mis juba ühe pätikamba kinni püüdnud. Kolhoosist kunagi naljaviluks ära tassitud suur raudkapp käib salakavala riukaga lukust lahti. Nii võib peremees, kes ka tegelikult talvel seifis tööriistu hoiab, rahuliku südamega võtme ?loha-kile? jätta. Paar aastat tagasi murdsid Tallinnast kohale sõitnud pätid suvilasse ja sattusid peibutisest nii hasarti, et turvameeste saabudes polnud nad jõudnud midagi tasku toppida ? jändasid kolmekesi tõrkuva seifi kallal.

Võrtsjärve ääres suvetalu pidav pere langes regulaarselt pisisulide ohvriks. Midagi suurt ära ei viidud ? jahiti söödavat ja varastati köögiriistu. Pereema otsustas varaste eest hoolitseda ja nii valmistati sügisel mõned hoidised spetsiaalselt ootamata külalistele. Paari kuu pärast oli konstaabel kaagid tabanud. Eriretsept ei lasknud varastatud toidu-kraamil pikalt kerre jääda ja põhjustas nii sagedast ja pikka tualetikülastamisest, et vargad tabati.

Nendel, kellel on suvila aga paar korda põhjalikult tühjaks tehtud, on ka päti-vastane arsenal kõhedaks tegevam ja kriminaalkorras karistatav. Naabrikaitse kuraator Tarmo Vaik hoiatab radikaalsuse eest ja meenutab hiljutist juhtumit, kus vanem mees keldri uksele käsigranaadi üles seadis, selle ära unustas, ise ohvriks langes ja raskeid vigastusi sai. Karurauad akna all suudavad inimese pikaks ajaks haigevoodisse saata. Oskajad mehed on suvilate ustele monteerinud elektrivõrguga ühendatud libalukud, mida ise kogemata ei saa kasutada, kuid mis pätile koha kätte näitavad. Sellesügisene väljamõeldis pidi olema valeraha. Nimelt kopeeritakse kvaliteetse aparatuuriga nt paar ?koidulat? ja jäetakse koos vana rahakotiga saagiks. Peibutis peaks varga rahvarohkemas kohas paljastama.

Hetkel kuum