18. november 2003 kell 11:05

EBRD näeb ohte ELi laienemises

EBRD hoiatab oma viimases Ida-Euroopa ja SRÜ riikide majandusülevaates, et ELi laienemine ähvardab luua Ida-Euroopas uued barjäärid.

Barjäärid liituvate riikide nagu Poola ja EList välja jäävate riikide nagu Moldova vahel, kirjutab Financial Times. Pank hoiatab, et need riigid jäävad rahvusvahelise majanduse äärealadele, saades suhteliselt vähe välisinvesteeringuid ning omades vähe võimalusi legaalseks migratsiooniks.

Panga majandusprognoos regiooni kohta on tänavu 4,7%, edestades maailmamajanduse kasvu kolmandat aastat järjest. Suurimat kasvu prognoositakse endistes Nõukogude Liidu riikides, sealhulgas Venemaal 6,2%. Balti riikide kohta on EBRD prognoos 3,3%. Tuleval aastal aeglustub kasv suurema osa endise NL territooriumil, kiireneb aga Kesk-Euroopas ja Balti riikides (4,2%le).

Euroopa Liitu astuvaid Ida-Euroopa riike hoiatab pank, et liitu pääsemine ei tohi seisata majandusreforme. Veel hoiatab pank, et ilma haldusaparaadi täiustamiseta ei saa need riigid täit kasu ELi liikmeks olekust. ?Suur osa abirahast läheks raisku või kaoks korruptsioonis,? ütles EBRD peaökonomist Willem Buiter.

Hetkel kuum