Marika Tomberg • 27. november 2003 kell 22:00

Töökoht kui Mercedes

Olge rõõmsad ja mängulised, elu on niigi lühike selleks, et ainult muretseda, väljendab oma juhtideed mööblitootja Thulema direktor August Kull.

Esialgu silm ei eristagi, mis on 750kroonise ja 1500kroonise tooli vahe. See oleneb sisust, teab terve elu mööblitootmisele pühendanud August Kull, kes leiab ka, et mängu peab olema: ?Täna turustatavaid toole võib võrrelda autoistmetega. Nende istmete mugavusastmed on täiesti erinevad ? ühega lihtsalt väsid, kui sõidad pikka otsa, teisega on tunne, justkui oleks alles autosse istunud.?

Viimase aja trend on selline, et ega juhid enam nahktooli ei tahagi. Need ei anna hingamiseks võimalust nagu näiteks võrktoolid. Disainitud toolide eesmärk on toetada selga nii, et inimene väsiks vähem. Enamik juhte pole ju ka sportlase rühiga, leiab Thulema projektijuht Ants Luhaäär.

?Kõige tähtsam tooli juures on iste ja seljatoe kuju ? disainitud toolidel on sünkroonmehhanism, mille mõte on, et kui ma vajun tooli seljatoele ehk lösutan, siis tõuseb automaatselt tooli alumine padi ülespoole ja tõstab jalgade osa kõrgemale. Kui ma hakkan aga arvutiga töötama, siis annab alumine padi jällegi järele, see mõjub soodsalt ka jalgade vereringele,? kirjeldab August Kull. Paremate toolidega pole muud vaja teha kui kangiga kõrgus paika panna. Siis liigub nii selg kui ka iste juba automaatselt. Kolmas disaintoolide etapp on multifunktsionaalsed toolid, milles istudes sobitub tool sinu kehaasendiga, kirjeldab Ants Luhaäär. Modernsed toolid on vabastatud üleliigsetest vidinatest ja nad järgivad keha liikumist, kui vahetad asendit, lisab August Kull.

?Kodudesse otsivad inimesed rohkem rahulikumaid, standardsemaid ja mugavamaid toole, kindlasti ollakse ka hinnatundlikud, sest disainitud toolid on märksa kallimad,? leiab mööblisalongi 12 Tooli juht Riina Antje. Uusimaid mudeleid iseloomustab metalli kasutamine ja massiivsed jalad nagu kunagi kuuekümnendatel. Väliselt võib küll arvata, et sellised toolid sobivad rohkem mõnda toitlustusasutusse, kuid Itaalia tootjad on suunanud oma seda laadi toodangu ka kodudesse. Uutel mudelitel kasutatakse palju nahka, sest see on hästi puhastatav, isegi veiniplekid ei jäta nahale jälge. Rohkelt pakutakse selliseid toolivariante, millel katted mugavalt krõpspaelaga ära käivad ja neid saab eraldi puhastada. Samas võimaldab see sisekujunduses mängida eri värvidega, näiteks kasutada talvel üht värvi katteid ja suvehooajal teisi.

Väga vähe on 12 Tooli mööblisalongis toole, mille hind jääb alla tuhande krooni. Toekamad söögitoatoolid maksavad tuhandest kroonist kuni kolme-nelja tuhande kroonini välja. Mida rohkem on toole disainitud, seda kallimad nad on, hinnad võivad ulatuda ka kuni kaheksa tuhande kroonini. Toolid kodukontorisse on kergemad, õhulisemad ning mängulisemad.

?Tooli puhul soovitakse alati istuda ka, ainult pildi järgi tellitakse harvemini,? teab Riina Atje. See, kuidas ennast tunned, on tooli puhul väga oluline. ?Inimesed on juba hakanud rohkem raha kulutama ka näiteks söögitoatoolidele. Meie kaupluse kuvand on rohkem modernse suunaga,? leiab Riina Antje.

Kaisa Parenson salong-kauplusest Inspira räägib, et salongi pakutu on orienteeritud rohkem kodudele. Keskklassi korraliku tooli hind algab 5000 kroonist, kuid tuleb välja, et ka 3000?4000 krooni eest leiab päris hea tooli.

Hetkel kuum