Inno Tähismaa • 8. detsember 2003 kell 22:00

Stora Enso paneb tänavu Balti piirkonda 780 miljonit krooni

Raha läheb saeveskitesse ja puidutöötlemistehastesse tootmismahu suurendamiseks ja järeltöötlemise laiendamiseks, rääkis eile Tallinnas toimunud pressikonverentsil Stora Enso Balti tootmisgrupi asepresident Seppo Vainio. Tema sõnul läheb 21 miljonit eurot ehk 328 miljonit krooni Leetu Alytuse saeveski rajamiseks.

Tänavu investeeritav summa on osa suuremast programmist, mis peaks aastaks 2006 tõstma saeveskite tootmismahu praeguselt 1,3 miljonilt kuupmeetrilt aastas 1,8 miljoni kuupmeetrini. Sellest poole moodustab töödeldud puit. Järgnevate aastate investeeringute suurust Vainio ei avalikustanud. Küll märkis ta, et raha läheb olemasolevatesse tööstustesse Imaveres, Näpil, Saugal, Paikusel, Viljandis ja Lätis Launkalnes.

Lisaks tööstustele alustas tänavu sügisel Balti riikides Stora Enso puidutoodete hulgimüügifirma Puumerkki, mis hakkab vahendama tööstuste toodangut. Seni müüsid tööstused toodangut läbisegi nii hulgi- kui ka jaemüüjatele, ehitusfirmadele, tööstusklientidele ja eraklientidele.

Eestis kuulub Stora Ensole ligi 2500 hektarit metsa. Seda pole esialgu kavas maha müüa.

Stora Enso korraldas pressikonverentsi uutes ruumides Tallinnas Liivalaia tänaval nn Lumani majas, kus firma rendib kahte korrust. Pressikonverentsil tutvustasid firma plaane lisaks Vainiole Balti piirkonna metsavarumisfirma juht Klas Ivert, Stora Enso Balti piirkonna tootmisgrupi arendusjuht Margus Kohava ja Puumerkki juht Raivo Olgo.

Stora Enso grupi ettevõtetes töötab Eestis ligi 1200 töötajat. Grupp jaguneb kolme harusse, millest AS Stora Enso Mets tegeleb puiduvarumisega, AS Stora Enso Timber puidu töötlemise ja müügiga ning AS Stora Enso Packaging pakendite valmistamisega. Tööstuste käive on ligi 2 miljardit krooni aastas ja puiduvarumisettevõtte käive 1,5 miljardit krooni.

Stora Enso kontsern tegeleb lisaks puiduvarumisele ja töötlemisele ka paberi tootmisega. Ettevõttel on ligi 42 500 töötajat 40 riigis. Kontserni käive oli möödunud aastal 12,8 miljardit eurot ehk 200 miljardit krooni. Firma puhaskahjum oli 222 miljonit eurot ehk 3,4 miljardit krooni. Tänavu 9 kuuga on firma tootnud 189 miljonit eurot ehk 2,9 miljardit krooni kasumit.

Hetkel kuum