Saksamaa ärieliit kohtupingis

Sirje Rank 20. jaanuar 2004, 00:00

Euroopa ettevõtlusskandaalide fookus liigub sel nädalal Saksamaale, kus kolmapäeval algab riigi ettevõtlusajaloo suurim kohtuprotsess läbi aegade suurima ülevõtutehingu üle, millesse on seotud Saksamaa juhtivad äritegelased eesotsas suurima panga Deutsche Banki juhi Josef Ackermanniga.

Kaalul on enam kui firma juhtide väidetavad väärteod ja hiigelhüvitised 2000. a tehingus, kus Briti Vodafone võttis tabusid lõhkudes esimese välisfirma vaenuliku pakkumisega üle Saksa kroonijuveeli - telekommunikatsioonioperaatri Mannesmann. Vaatlejate sõnul näitab kohtulugu, kuivõrd on Saksamaa valmis Anglo-ameerika laadis turu juhitud kapitalismiks. Teisalt tõlgendatakse seda kui Saksa ametivõimude vastusammu Enroni ja WorldComi laadis skandaalidele halva juhtimise karistamiseks ja firmajuhtide ahnuse ohjamiseks.

Paljud näevad poliitilisi motiive. Kriitikutest nimetab autotootja DaimlerChrysleri juht Jürgen Schrempp kohtuasja ?sammuks plaanimajanduse suunas?. Opositsiooni juht Angela Merkel tuletab meelde, et kantsler Gerhard Schröder oli neli aastat tagasi tehingu vastu ning nimetab kohtuprotsessi Saksamaa isolatsioonipoliitika jätkuks. Pahameel Mannesmanni müügist ja tükeldamisest elab edasi.

Kohtuasja keskmes on Vodafone?i 2000. a 178 miljardi euro suurune ülevõtupakkumine Mannesmannile. Pärast kolm kuud kestnud vägikaikavedu andis Saksa firma lõpuks alla. Süüdistaja väidab, et otsustavaks said juhtfiguuridele makstud 60 miljonit eurot, mis teenisid isikliku rikastumise eesmärki. Sellest 16 miljonit eurot sai firma toonane juht Klaus Esser, kes eelnevalt oli kulutanud 200 miljonit eurot ülevõtupakkumise tõrjumiseks. Kohus süüdistab hüvitised kinnitanud Mannesmanni nõukogu liikmeid Saksa õigussüsteemis seni vähe kasutatud Untrue klausli ehk aktsionäride usalduse kuritarvitamise eest. Lisaks Ackermannile on kohtupingis viis nõukogu endist liiget, kõik Saksa ärielu kaalukad esindajad, sh mõjuka ametiühingu IG Metall endine juht Klaus Zwickel ja Klaus Esser. Süüdimõistva otuse korral võib Saksamaa suurima ja mainekaima panga juhi ning teiste kohtualuste karistus olla kuni 10 aastat vanglat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing