Ülo Toomsalu • 17. märts 2004 kell 6:11

PM: Eesti on üks maailma tuberkuloosi kriisipiirkondi

Ligi kolmandik Eestis esmakordselt haigestunutest põeb tuberkuloosi, mis allub raskesti ravile, mistõttu on Eesti liigitatud tuberkuloosi kriisikoldeks.

Eile avaldatud Maailma Tervishoiuorganisatsiooni raporti järgi on ravimitele halvasti alluva tuberkuloosi raskeimad juhtumid leitud Baltimaadest, kirjutab Postimees.

Mitme antibiootikumi suhtes resistentne on iga kaheksas tuberkuloosi põdev patsient ehk kokku 12 protsenti ravialustest. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni kategooriate järgi on kriisikoldeks juba piirkond, kus multiravimresistentsete protsent ulatub üle kolme.

Lisaks Eestile on kriisikolded Kasahstan, Läti, Leedu, Usbekistan ja mõned Venemaa piirkonnad.

Eesti tuberkuloositõrje programmi juht Kai Kliiman ütles, et kuigi Eestis on tuberkuloosi haigestumine vähenenud, on ravile raskesti alluvate tuberkuloositüvede esinemissagedus suurenenud. Eestis on aastas sada multiresistentse tuberkuloosi juhtu.

Kliimani sõnul on ravile raskesti alluvad tuberkuloositüved pärit nõukogudeaegsest vanglasüsteemist. Ta nentis, et vangidel ei ravitud tuberkuloosi korrektselt ja haigustüved muutusid tundetuks.

Hetkel kuum