Aasta betoonehitis on eramu Viimsis

Liina Leiten 24. märts 2004, 00:00

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu ja Eesti Betooniühingu eestvedamisel toimunud Aasta Betoonehitise peaauhind läks Emil Urbelile. ?ürii esimees Aadu Kana tõstis esile julgust kasutada betooni nii suurte avade võimaldamiseks kui esteetiliste väärtuste saavutamiseks. ?Korrektselt teostatud töö laseb tasapinnalisi betoonpindu eksponeerida nii hoone välisfassaadil kui siseruumide seintel ja lagedel,? räägib ta.

Anonüümseks jäänud tellijale on Emil Urbeli käekiri meeldinud juba pikka aega, mistõttu töösse läks juba esimene eskiis. ?Avarat ruumi ja selget joont tahtsime algusest peale ? selle suuna andsime ka arhitektile kätte,? räägib majaomanik, kelle neljaliikmelisel perel on õige pea võimalus praegusest ca 250 m² elamisest poole suuremasse majja kolida. ?Kui mõtlen, kuidas me seal elama hakkame, siis tunnen, kuidas majas on kõik paigas.?

Arhitekt Emil Urbeli hinnangul tagas hea tulemuse kolme osapoole ? tellija, projekteerija ja ehitaja sujuv koostöö. ?Kõik olid ühe mütsi all,? tõdeb ta.

Lisaks tellija soovile saada avar maja seadis arhitekt endale eesmärgiks luua planeering, kus kõik aknad avanevad vaid mere poole. Algselt keerulisena tundunud ülesanne, kus aknad on vaid ühel küljel, õnnestus Urbeli hinnangul hästi. Otsus kasutada põhimaterjalidena klaasi, betooni ja roostevaba terast sündis ilma vaidlusteta. ?Kuna krunt on nõudlik meretuulte ja soolase udu tõttu, siis tundus betoon kindla variandina,? põhjendab Urbel.

Arhitektitööd kiidab ka ehitaja ? Mapri Ehituse projektijuht Meelis Kann. Näitena toob ta mere ääres asuva maja terrasside planeeringu. ?Ehkki maja on meretuultele valla, ei puhu tuul terrassil istujatele,? nendib Kann.

Ainulaadseks peab Kann ka põhimaterjalide head koosmõju. Tema sõnul ei olnud ükski detail ehituse juures standardne, vaid need mõõdeti kohapeal ja valmistati spetsiaalselt. Seetõttu oli ka tulemus ainulaadsem, kuigi protsess oli aeganõudvam.

Betoonehitise puhul peab Kann oluliseks betooni tootja, betoneerija ja raketiste valmistaja head koostööd. ?Võiduobjekti juures käisid näiteks raketiste tootjad enne betooni valamist tööd üle vaatamas,? ei peetud Kanni hinnangul kvaliteedi tagamiseks põhjalikku kontrolli ülearuseks.

 • Enno Rebane:
  Spordihoone ehitati suurimasse endisaegsete betoonpaneelelamute kogumisse ja just sellepärast väärib see kiitust. Sellisest materjalist ehitamiseks võisid kõhklused olla suured ? nõukogudeaegseid paneelmaju on sarjatud küllaga, tulemus aga väärib imetlust. Paraku pole igapäevane ka see, et tellija on vastupidava ja nägusa tulemuse nimel nõus mitte just odavat lahendust töösse võtma. Selle hoone puhul on arhitektid tellija suhtumise üle head meelt tunda saanud.

Välisseinad on betoonelementidest, mille pinnad on musta pigmendiga tumedaks toonitud. Välispinnal on klaasist ja metallist kandurid, mis abistavad taimi ronimisel.

AS E-Betoonelement ehitas 2003. a ASi Ekseko seafarmile Viljandimaal Viiratsi vallas kuus 6260 m³ mahutavusega vedelsõnnikumahutit. Lähiajal lisandub veel neli. Teadaolevalt on tegemist Euroopa suurima selleotstarbelise rajatisega.

37 m läbimõõduga rõngasmahutid rajati 200 mm paksusele raudbetoonplaadile. Mahuti seinad koosnevad 49st 6 m kõrgusest elemendist, kogu konstruktsioon on järelpingestatud PVC-kilega kaetud terastrossidega.

Selliste hoidlate ehitusprotsess on väga kiire. Aega kulub peamiselt ehitusplatsi ja betoonpõhjade ettevalmistamisele. Elementide paigaldamine läheb kiiresti ? ASi Ekseko hiigelmahutid monteeriti igaüks 1?1,5 päevaga.

Eriauhinna sai AS E-Betoonelement.

 • Indrek Allmann, Arhitektuuribüroo Kolde Grupp:
  Arhitektist ?ürii liikmena pean tõdema, et tänavuse konkursi tööde tase jäi kesiseks. Seda mitte seetõttu, et arhitektuur oleks kehv olnud või et ehituslik kvaliteet oleks nõrk. Ei esitatud ühtegi tööd, kus oleks esile tulnud sünergia arhitektuurse, konstruktiivse ja ehitusliku kvaliteedi või siis ökonoomsuse vahel. Tihti tuli küsida ? miks see maja just betoonist on või miks on kallist asja püütud teha odava konstruktiivse lahendiga või vastupidi.

Selles valguses tõstsin esile Emil Urbeli kavandatud eramu. Tegemist on varjamatult eksklusiivse eramuga, kus monoliitne betoon on valitud just tema visuaalsete võimaluste tõttu. Selgetele betoonpindadele sekundeerivad suured klaaspinnad ja teised naturaalsed materjalid, moodustades kõrgekvaliteetse elukeskkonna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing