EPL: Leivavili ähvardab otsa saada

25. märts 2004, 08:03

Kuna Rakvere veskid on katkestanud töö ning riik peatas viljaoksjonid, hakkab tavapärasest rohkem jahu valmistavatel veskitel viljast puudu tulema.

?Jahvatame praegu päevas tavapärasest kolmandiku võrra rohkem jahu,? ütles Eesti Päevalehele Tartu Veski juhatuse liige Eduard Puksa.

Kuus vajavad Eesti leivatehased 2000 tonni jahu, Rakvere veski oma 60 töölisega jahvatas sellest iga kuu neljandiku. Peale Tartu veski jahvatab praegu rukist Tartumaal Kõrvekülas tegutsev Stahlhuti veski.

?Töötame maksimumvõimsusega ning aprilli alguseks on rukis otsas ja võib tekkida vilja puudujääk, kui riigireservist enam oksjoneid ei korraldata,? ütles Puksa, kes on ühtlasi ka Eesti Rukkiseltsi tegevjuht. ?Oleme arvestanud, et saame vilja järgmistelt oksjonitelt.?

Puksa sõnul on osa kadunud 13 000 tonnist ilmselt leiva sees juba ära söödud, aga osa leivaviljast on läinud ka piiritusetööstustele ning võimalik, et ka Eestist välja.

Üleeilsel viljaoksjonil tõusis Rakvere juhtumi järelkajana rukki hind pea rekordilisele tasemele. Kui möödunud aastal kõikus oksjonihind 1300?1600 krooni tonnist, siis nüüd müüdi 2500 tonni juba 2040 krooni eest tonn.

Leiburi juht Ants Promann jahuhinna tõusu tõttu leiva kallinemist ei ennusta. ?Eesti ei varusta end nagunii sada protsenti oma viljaga ja meid mõjutavad vilja maailmaturul toimuvad protsessid,? ütles Promann.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing