Ülo Toomsalu • 16. aprill 2004 kell 5:59

PM: Vanalinnastuudio vaevleb miljonivõlgades

Vanalinnastuudio juhiks saanud Anne Veesaare plaan tulla põhjast välja tulukate muusikalidega suurendas hüppeliselt niigi võlgades teatri kulutusi.

Veesaarel õnnestus suurendada teatri enda teenitud tulusid aastaga umbes kuue miljoni krooni võrra, seda peamiselt muusikalide abil. Samas osutusid muusikalid nii kalliteks projektideks, et kulusid tuli suurendada kümne miljoni võrra, ning eelmise aasta lõpus kultuuriministeeriumile aruannet saates pidi teater tunnistama, et jäi ligi 3,7 miljoni krooniga kahjumisse. Osa sellest oli arvestuslik kulum, suur osa aga reaalne, kirjutab Postimees.

Palgakulud näiteks hüppasid aastaga kolmandiku võrra üles, tegevuskulud suurenesid rohkem kui poole võrra.

Aasta lõpus oli Vanalinnastuudio vähemalt umbes neli miljonit krooni võlgu, aga need ei olnud pangalaenud, vaid lihtsalt maksmata arved ja töötasud. Laene oli teatril 2,5 miljoni krooni eest. Sularaha oli miljoni krooni eest ja muud vara 2,3 miljoni krooni eest, nii et isegi kui kogu Vanalinnastuudio koos kõigi asjadega maha müüa, jääks 1,8 miljonit krooni puudu, sest võlgu ja muid kohustusi on rohkem.

«See on kohutav ?okk, seda on palju. Seda on ikka liiga palju,» ütles Nukuteatri juht Meelis Pai. «3,7 miljonit krooni on selline summa, mis kuulub aruande järgi igal juhul kohe väljamaksmisele.»

Nii Pai kui Draamateatri majandusjuht Rain Raabel räägivad Vanalinnastuudio rahaasju kommenteerides muusikalidest. Nad peavad põhimõtteliselt õigeks, et Veesaar üritas teatri vee peale aidata just suurte projektidega.

Vanalinnastuudio raamatupidaja Anne Kivimägi ütles, et kõigest hoolimata on teatri olukord pigem paremaks kui halvemaks läinud ning kui Veesaar oleks saanud aasta-paar veel tegutseda, oleks rahanumbrid hakanud ka paremat seisu näitama.

Vanalinnastuudio juhi kohusetäitjaks sai eile senine kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment, juhi leidmiseks kuulutati välja avalik konkurss.

Hetkel kuum