• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Sten Sarapi unistuseks oli asutada oma firma

  Milline oli Teie esimene töökoht? Firmas PCS müügiagendina, kus ma müüsin etikette, hinnapüstoleid ja hinnasilte. Ma olen terve elu ainult kleebistega tegelenud. Hiljem töötasin ka firmades Sildrem ja Ekstal.
  Alustasite oma firmaga juba 24aastasena. Millest tulenes selline enesekindlus ja ettevõtlikkus? Juba keskkooli ajal seadsin endale varakult sihid ja eesmärgid. Minu unistuseks oli ikka oma firma. Ja muidugi ka perekond ja ilus kodu.
  Olete tänaseks kleebiste trükkimisega tegelenud kümme aastat. LabelPrindis töötab praegu 43 töötajat, kui Läti tehas juurde arvata. Kui raske oli algus? Alustasin kahe töötajaga, kes trükkisid, mina tegin kõik ülejäänud tööd. Endale maksin kõige viimasena palka ning väga kokkuhoidlikult tuli tegutseda. Närvilisust ja pikki tööpäevi oli palju. Esimese aasta kahjum oli pool miljonit, kuid teisel aastal olime juba 1,5 miljoni krooniga plussis. Ja kolmandal aastal ligi 1,9 miljoni krooniga plussis.
  Mis on kõige raskem kahemehefirmal võrreldes suurfirmaga? Kõige raskem on võita klientide usaldust. Oled noor, tundmatu ja töö käib ainult ühel masinal. Kui on vaid üks trükimasin, siis risk, et kui sellega midagi juhtub ja klient ei saa oma kleebist, on päris suur.
  Hetkel meil on seitse trükimasinat ning saame ilusasti hakkama.
  Tänavu viisite oma kliendid suurde hämmeldusse, ostes üles ühe oma kõige suurema konkurendi, Paraprindi. Kas selle ostu tegemisel oli ka kahtlusi? Otsuse kaalumine võttis pool aastat aega. Paraprindi käive oli 36 mln krooni, võrreldes meie 15 mln krooniga. Paraprindil oli ka tehas Lätis, mis oli muidugi plussiks. Täna oleme tõusnud oma turuni?is vaieldamatuks turuliidriks.
  Mis annab Teile julguse selliseks suureks hüppeks ja edasiminekuks? Üks asi on eluliste eesmärkide ja teine äriliste eesmärkide seadmine. Mina olen enda jaoks motivatsiooni leidnud. See viibki edasi. Ärilised eesmärgid on suhteliselt pikaajalised ja sihikindlad. See kõik ei juhtu aga ühe või kahe aastaga. Olen noor mees ning aega ja energiat on mul küllaga.
  Eestis polegi trükitööstuses teist nii noort juhti. Mis on Teile edu toonud? Pühendumus ühelt poolt ja teiselt poolt on see meeskonnatöö. Oluline on hea müügimeeskond ning tublid trükkijad. Mina olen vaid juhendaja.
  Kuidas Te valite endale meeskonda? Ma pean seda inimest ikka enne teadma. Müügipersonali ei saa võtta inimest, keda ma eelnevalt ei tea, just seda, kuidas ta klientidega suhtleb. Ja kui ei tunnegi seda inimest, siis keegi peab teda soovitama, et oleks kindlam, et sai tehtud õige valik. Kohusetundlikkus ja usaldusväärsus on peamised kriteeriumid.
  Kuidas Te end juhina iseloomustate? Ma olen juht, kes saab kõigiga hästi läbi, kuid kui on põhjust, siis ma võin ka karmi sõnaga olla. Mind iseloomustab see, et olen kohati liiga leebe.
  Kuidas olete nii korraldanud, et töökaaslased ja sõpruskond on Teil üks? On küll, aga eelnevalt oleme mängureeglid paika pannud. See on kõik eelnevalt kokku lepitud. Töö on ikkagi töö ja seal mööndusi ei tehta.
  Kas Teie tööaeg mahub 8 tunni raamidesse? Vahepeal ma sain juba sellesse rütmi, et ei töötanud üle kella viie, aga kui Paraprindi ära ostsime, on tööpäevad jälle seitsmeni pikenenud.
  Siiski nädalavahetusel olen haruharva tööl, kuigi saan oma tööd osaliselt ka kodus teha.
  Mis on Teie praegune suurim väljakutse? Kuna selle aasta jaanuaris toimus ühinemine, siis on praegu palju uut, millega tegeleda. Nii masinate kui inimeste poolest on firma kolm korda suurem, mida tarvis hallata. Nüüd on tekkinud ka võimalused, et mujale turule minna ja lisainvesteeringuid teha, mis on kõik muidugi kallid ettevõtmised. Tulevikus näen, et ekspordivõimalused suurenevad nii Venemaale kui Skandinaaviasse.
  Kus end juhtimisalaselt täiendate? Minu põhiline kogemus tuleb siiski töö käigus ning ka äripartneritega suhtlemisest. Loen pidevalt trükitehnoloogiaajakirju.
  Mis on Teie suurim vahe algaja juhina ja praegu? Ma enam ei usalda inimesi nii palju, sest minu usaldust on ka halvasti ära kasutatud. Samas on Eesti väga väike ja kunagi ei tea, kust küljest pauk tuleb. See, et konkurente tuleb pidevalt juurde, lisab mulle rohkem indu, et veel paremini teha.
  Mis on Teie nõuanne ettevõtjale, kes plaanib oma äri alustada? Kõigepealt tuleb selgeks teha, mida soovitakse saavutada, ja eesmärk seada.
  Kas juhiks saab õppida? Tahet peab olema. Juhiamet ei ole just kõige parem töökoht. Samas on sel tööl ka omad plussid. Kui töö jooksma saab, siis on väga hea.
  Millise juhtimisvaldkonnaga tegelete kõige meelsamini? Kõige huvitavam osa on arenduse pool, kui ma saan kliendile välja pakkuda uusi ideid ja võimalusi, mida enne keegi pole teinud. Oleme spetsialiseerunud kleebiste tootmisele ja tehnoloogiliselt on palju võimalusi veel teostamata.
  Üle kahe nädala pole Te kümne aasta jooksul puhanud, aga kas hobideks jääb aega ja millised need on? Üheks hobiks on golf. Kui oled pika päeva kontoris istunud ja siis lähed kõnnid seitse kilomeetrit vabas õhus Niitväljal, on see päris hea puhkus. Talvel mängin squash?i.
  Veel armastan atraktsioone ja ekstreemsusi. Näiteks benji olen ära proovinud, langevarjuhüpped. Ja kardiga sõidan.
  Võimalusel tuleb kõik asjad elus ära proovida. Langevarjuhüpped olid päris suur eneseületamine.
  Te omate 1/3 LabelPrindist. Kas Teie põlvkonnal on olnud ka mingi eelis, et kiiresti edasi liikuda? Kümme aastat tagasi oleks võimalusi olnud veel rohkem. Siis, mida iganes sa tegid, ikka võisid sellega haljale oksale saada. Võimalusi millegi uue tegemiseks ja spetsialiseerumiseks jääb aga järjest vähemaks.
  Kui hea õpilane Te koolis olite? Kolmemees olin. Kogu aeg oli matemaatika kolm. Õnneks on mul keeltevaistu olnud.
  Meie vahel on kliendi ja tarnija suhted, olime Paraprindi üks tarnijatest. Sten Sarap on oma ärides olnud hästi järjepidev ning pole alla andnud. Ta oli Äripäeva TOPis teisel kohal. Sten tegutses üsna nutikalt ka näiteks Paraprindi ostmisel.
  Juhina on ta kindlasti hea spetsialist oma valdkonnas. Ta on igas asjas näppu pidi sees. Võib öelda, et self-made man, sest ega trükialast haridust tal pole. Samas mõtleb ta kaasa, kuidas tootmises loodust säästvalt käituda. Inimesena on ta hästi hooliv ning suhtub hoolivalt ka oma töötajatesse.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Eva Truuverk: Eestist võiks saada rohepöörde Silicon Valley
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Börs: Dow Jones tõusis kaheksa kuu kiireimas tempos
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
Volkswageni autotarkvaraettevõte muudab oma äristrateegiat Eestis
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.
Madis Toomsalu võimalikust kriisist kinnisvaras: juba tasub karta
„Juba tasub karta,“ ütles LHV Grupi juht Madis Toomsalu kinnisvaraturult terendavaid kriisimärke hinnates. Eelmine kinnisvarakriis tema sõnul küll ei kordu, kuid märke uue krahhini viivast on turul küll.
„Juba tasub karta,“ ütles LHV Grupi juht Madis Toomsalu kinnisvaraturult terendavaid kriisimärke hinnates. Eelmine kinnisvarakriis tema sõnul küll ei kordu, kuid märke uue krahhini viivast on turul küll.