7. detsember 2004 kell 22:00

Katuseaknale jagub kardinatüüpe

Rulookardin on lihtsaim, kõige käepärasem ning kõige soodsama hinnaklassiga kardin ka katuseaknale. Seda sobib kasutada kõikjal, vaid niisketes ruumdes võib puuvillane immutatud kangas lokkima hakata. Immutus annab kangale parema kaitse määrdumise vastu ja teeb selle niimoodi pikaealisemaks. Kangas kinnitub rullile, mis omakorda kinnitub katuseakna küljes olevate otsikute abil aknaraami ülaosas. Mehhanismis peituv vedru aitab rulool sujuvalt liikuda, seejuures ei ole juhtimiseks nööre tarvis. Aknaraamile kinnitatakse meelepäraste vahemaade tagant konksud, mille taha haakub ruloo ja nii jääb ta alati korrektselt pingule. Materjalide hulgas on nii ühevärvilisi, mustrilisi, pimendavaid kui ka termoefektiga kangaid.

Paremini varjab valgust külgsiinidel ruloo, millel konksude asemel on aknaraami külgedele kinnituvad juhtsiinid.

Rulookardinate hinnad algavad vähemast kui 400 kroonist.

Enamasti paigaldatakse katuseaknad nii, et linki oleks mugav kasutada, aitab ka see, et kardinate liikumissuund on ülevalt alla. Kui katuseaken siiski veidi kõrgel on, saab kasutada näiteks nöörmehhanisme (nende lisamine on suhteliselt odav, piirdudes mõnesaja krooniga) ja pikendusvarrast (hind 100 kuni 200 krooni). Adapteri (hind umbes 30 krooni) peaks aga paigaldama kõikidele ruloodele.

Elektriliselt juhitavad kardinad on kallimad, kuid mugavus kaalub tihti hinna üles. Ostja võib valida ka patareidel töötavaid kardinaid, nii et juhtmeid vedada pole ilmtingimata tarvis.

Pimenduskardin on ideaalne ruumide või tubade täielikuks pimendamiseks. See toimib hästi magamistubades ja lastetubades, kus vajatakse täielikku pimedust ka päeva ajal. Pimenduskardina ehitus on sarnane ribakardinale. Kangas jookseb samuti külgsiinidel, seda saab fikseerida erinevatesse asenditesse. Materjalina kasutatakse erinevaid tekstiile. Aknaklaasi poole jääv pind on kaetud kuumust ja valgust peegeldava hõbedase materjalikihiga, mis välistab valguse läbitungimise kangast.

Autor: Urmas Truusa

Hetkel kuum