Kuidas pildistada lindu ehk püüda liikuvat objekti

Andras Kralla 16. detsember 2004, 00:00

Liikumisele iseloomuliku asendi fikseerimine on üks võimalus liikumismulje loomiseks. Kui me tahame jäädvustada kassi mängulusti pärast edukat hiirejahti, siis põhiliselt kasutatakse sellisel juhul lühikest säriaega ? 1/250 või lühem. Parematel kaameratel on sedalaadi ajaseisaku fikseerimiseks ?jälgiv autofookusre?iim?, mis hoiab teravustamispunkti objektil. Nii ei jäägi muud üle kui ennetada kõutsi liikumise suunda.

Et hästi lendavat lindu pildistada, tuleb kasuks enne natukene raamatutes tuhnida ning uurida linnuliikide käitumise kohta. Näiteks õhus kiiret manööverdajat ning ootamatult kurssi muutvat räästapääsukest on ehk raskem tabada kui aeglaste ja pikkade tiivalöökidega luike mere kohal.

Muuda võimalusel teravustamispunkt oma kaameral rohkem kaadri serva, nii saad pildistades jätta rohkem ?õhku? sulelise liikumise suunale. Püüa lind fookusesse, hoia päästik jälgivat autofookusre?iimi kasutades pooles vinnas, sest sel kombel on lind kogu aeg terav olenemata sellest, kas ta liigub lähemale või hoopis kaugemale. Objektiivi kaasa vedades vajutad päästiku põhja sobival hetkel. Et hea ja kvaliteetne pilt teha, selleks pead soetama ka korraliku teleobjektiivi, mis on parajalt pika fookuskaugusega ning suure valgusjõuga.

Alati võiks pildistama minnes kaasa võtta parajalt raske ja kindla statiivi, sest just siis, kui kolmjalg on maja jäänud, on seda vaja.

Ka Tallinna trammi pildistades saab jätta mulje, nagu kihutaks rong Milano metroos.

Põnevama liikumise saamiseks kasutatakse nn kaasavedamist (inglise keeles panning). Õnnestumise korral on tulemuseks terav objekt ja dünaamiliselt hägus taust, mis jätabki mulje kiirusest ja liikumisest. Tavamõistuse vastaselt aitab sel korral kaasa veidike pikem säriaeg. Kui kiiresti liikuvat eset soovitakse saada ähmasena ja tausta teravana, siis hoitakse aparaati paigal.

Graafilist valguskunsti luues mine pimenedes oma fotokaameraga välja, aseta aparaat kolmjalale ning pildista pikale säritusele toetudes kas siis mööduvat rongi või linnaliiklust. Risti-rästi liiklusvahendite tuledest tekkinud valgusribad fotol rabavad jalust nõrgaks ka sinu ema, kes suurenduse öisest linnast peagi magamistoa seinale tellib.

Loomulikult saab kõiki liikumisi pildistada mitmel erineval viisil, tuleb vaid endal läbi mõelda, missuguse tulemuseni jõuda tahetakse. Pange pea tööle ning ärge alahinnake oma loovust!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing