Romet Kreek • 18. oktoober 2005 kell 22:00

Gripp paneb kala ostma

Euroopaski üha jõudsamalt maad haarav linnugripihirm tõstab kalatööstuse aktsiat. Investorid arvavad, et linnugripi levik vähendab linnuliha tarbimist ja tõstab asenduskaubana meresaaduste tarbimist.

Hispaania kalatööstuse Pescanova aktsia hind tõusis eile kõigi aegade kõrgeimale tasemele 27,30 eurole. Päeva lõpuks andis aktsia hind natuke järele. Aktsia maksis kella 17 ajal 26,64 eurot, mis tegi tõusuprotsendiks 6,6 protsenti.

?Tõsine linnugripi puhkemine Euroopas avaldaks tugevat mõju Pescanovale,? kirjutas üleeile oma klientidele Lissabonis asuva Banco BPI analüütik Eduardo Pires Coelho.

Haigus, mis levib lindudelt inimestele, on Bloombergi andmetel tapnud 60 inimest. Epideemiaoht võib ähvardada 7,4 mln inimese elu, mis on WHO andmetel üle 35 aasta suurim oht.

?See võib avaldada hiiglasliku majandusliku mõju kodulinnutööstusele,? ütles Imperial College?i osakonnajuhataja professor Peter Openshaw. ?Rahvas võib lõpetada linnusaaduste ? nii liha kui ka munade ? ostmise.?

Tema sõnul ei ohusta linnugripp inimesi hästikeedetud kanade söömisel.

Euroopa linnufarmide ja -tööstuste aktsiate hinnad langesid. Prantsusmaa LDC aktsia hind langes kolm protsenti, kaheksa kuu madalaimale tasemele 60,30 eurole.

Ma arvan, et spekulantideni jõuavad uudised ja nende mõju kohale mõningase hilinemisega, mistõttu tõusust hoolimata võivad aktsiad spekulantidele teenimisvõimalust pakkuda, aga risk on kõrge.

Hetkel kuum