Romet Kreek • 13. november 2005 kell 22:00

Kuld jeenides rekordkallis

Kulla hind tõusis New Yorgis möödunud nädalal kõigil viiel börsipäeval. Kui arvestada kulla hind Jaapani jeenidesse, maksab unts kulda 55 747 jeeni, mis on kõrgeim tase pärast 1990. aasta septembrit. Kulla hinna tõus 401,50 eurole on samuti rekord.

Dollarites tõusis kuld 17 aasta kõrgtasemele 12. oktoobril, sest kulda osteti kaitseks inflatsiooni vastu, mis sööb raha ostujõudu.

Kulla detsembris lõppevad futuurid tõusid New Yorgis Comexil 0,4 protsenti, 469,40 dollarile unts.

?Mõelge kullast kui alternatiivsest rahast,? ütles Bolivar Goldi finantsdirektor Robert Doyle Bloombergile. Varem oli ta Credit Suisse First Bostoni analüütik Torontos.

Kullas nähakse kindlat vara, mis hoiab väärtust ebastabiilsetel aegadel.

Barclays Capitali analüütiku Yingxi Yu hinnangul võib kuld 3?4 nädalaga tõusta 480 dollarile unts.

Mõtlesin, et kui kuld on jeenis korralikult tõusnud, võivad jaapanlaste massid avastada kulla ja hakata seda rohkem ostma. Arvestades Jaapanis tulevaks aastaks prognoositud deflatsiooni lõppu ja inflatsiooni võitu, ei usu, et jaapanlased on siis valmis aastaks valitsusele raha laenama 0,1% eest, 10 aastaks 1,6% ja 30 aastaks 2,4%. See lööks ülitugevalt Jaapani võlakirjaturgu. Kuhu raha läheks? Sisenõudluse kasvu korral Jaapani aktsiatesse ja ebastabiilsuse korral näiteks kulda.

Hetkel kuum