24. november 2005 kell 22:00

?Concertatus celatus? ? Rene Eespere autoriõhtu

Pärast paari aasta tagust juubelikontserti on helilooja Rene Eespere oma uuemad teosed taas autoriõhtuks põiminud. Kontsert toimub koostöös Tallinna Kammerorkestri ja noore dirigendi Risto Joostiga, kel Eespere ja tema loominguga kodune suhe.

Eelmisest portreekontserdist on kavas vaid kammerorkestriteos Cantus, mille loomisel mõtles helilooja oma varalahkunud sõpradele.

Kontserdi kesksed teosed on kaks instrumentaalkontserti ? Marius Järvi soleerimisel t?ellokontsert, mille pealkiri ?Concertatus celatus? vihjab varjatud võitlusele, ja Toomas Vavilovi soleerimisel temale pühendatud klarnetikontsert. Selle tekkelugu ulatub tegelikult juba 1999.aastasse, mil Pärnu Raemuusika Festival tellis Eesperelt teose Arsise käsikellade ansamblile ja ühele solistile. Klarnetikontsert ongi toona loodud teose ?In dies? (?Päevast päeva?) uus versioon klarnetile ja orkestrile, mis Eesti publiku ees kõlanud möödunud aastal Toomas Vavilovi ja ?oti Kammerorkestri esituses.

Helilooja sõnul on teos kontserdivormi valatuna muutunud tihedamaks, ka soolo­partiis on palju uut. Säilinud on siiski teose olemuslik idee ? päevast päeva elame oma argist elu: tunneme rõõmu kenast päevast ja lummavast ööst, armastame ja vihkame, tülitseme ja lepime, kuuleme häid ja halbu uudiseid ning endeid. Ikka me tahame teada, mida toob tulevik.

Hea vokaalitajuga heliloojana tuntud Rene Eesperelt saab kuulata ka tema värskemaid teoseid vokaal?anrist. Vend Tarmo Eespere algatatud suvise kontserdisarja ?Ooper Raekojas? tarbeks on ta mitmel aastal kirjutanud teoseid mitmetele solistidele ja klaverile. Epigrammideks nimetatud teoseid on nüüdseks kogunenud seitse, kaks viimast kõlavad autorikontserdil esiettekandes. Ladinakeelsed tekstid on pärit meie ajaarvamise algusest. Eesti keelde on need tõlkinud Anne Lill. Seekord kuuleme epigrammidest versiooni solistile ja orkestrile. Solistid on sopran Jelena Voznessenskaja ning tenor Francois Soulet Prantsusmaalt ja bass Sauli Tiilikainen Soomest.

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum